6. října 2017 11:59, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté mířící na řidiče pistolí zůstávají ve službě. Chovanec chce událost vyšetřit

Policie napadla muže na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie napadla muže na Plzeňsku. | foto: ČT

PLZEŇ/PRAHA Policisté, kteří v září vyhrožovali řidiči z Karlovarska pistolí a údajně ho i udeřili, nakonec nejsou zbaveni výkonu služby. V pátek to uvedl server iDnes.cz. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chování dvou policistů odsoudil. Podle něj je chování policistů, které je vidět na videozáznamu, nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit.

Chovancovo vyjádření zveřejnilo ministerstvo na webu. Policisté se policejními průkazy prokázali až po opakované žádosti řidiče, tvrdí to řidičův právní zástupce, který podal trestní oznámení a zveřejnil videozáznam z auta svého klienta s částí incidentu. 

„Je sice otázka, zda je záznam zveřejněný v médiích kompletní a ukazuje událost v celém kontextu, nicméně ze zatím zveřejněných záběrů je evidentní, že takto se policista chovat nesmí,“ uvedl Chovanec. Žádá důsledné prošetření incidentu, s jehož výsledky musí být seznámena veřejnost.

Jednání svých podřízených odsoudil i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Věcí se podle něj policie zabývala okamžitě, ještě před medializací události. „Odbor vnitřní kontroly postup a chování policistů prošetřil a celou věc předal k vyřízení příslušnému služebnímu funkcionáři,“ uvedl Krákora. Policisté jsou dál ve službě. 

„Vedení krajského ředitelství se s takovým jednáním neztotožňuje a nebude je tolerovat žádnému policistovi našeho krajského ředitelství,“ řekl Krákora. Upozornil ale zároveň, že okolnosti události z 21. září z Karlovarské třídy jsou prezentovány pouze jednostranně. „Do vyřízení věci nelze z naší strany veřejnost seznámit s celým jejím průběhem,“ uvádí se v policejním prohlášení.

Událost se stala v druhé polovině září na silnici vedoucí směrem na sídliště Lochotín. Policisté v civilu v civilním autě donutili zastavit řidiče z Karlovarska, který je blikáním upozornil na jejich jízdu. Podle zveřejněného záznamu jeho vůz předjeli, řidiče donutili k zastavení a se zbraní v ruce šli k němu. 

„Řidič mercedesu napadl oznamovatele, vyrazil mu z ruky telefon v okamžiku, kdy komunikoval s linkou 112. Klient si rovněž vyslechl spoustu sprostých nadávek a schytal i úder na hlavu. Jeden z posádky mercedesu se jej pak pokusil vytáhnout z auta i přesto, že byl připoután,“ doplnil Ronald Němec, právní zástupce napadeného muže, pro server iDNES.cz.

Údajně ho udeřili do obličeje a stále na něj mířili zbraní. Krajská policie v Plzni případ prověřila a postoupila ke kázeňskému řízení. Napadený řidič dostal omluvný dopis.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz