6. října 2010 17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté odcházejí. Dostávají totiž vyšší výsluhy díky loňským platům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Za poslední dva měsíce se rozhodlo dobrovolně svléknout uniformu skoro patnáct set policistů. Zajistili si tím až o několik tisíc lepší výsluhy a odchodné. Pokud totiž podali výpověď do konce září, jejich "policejní důchod" se jim bude vypočítávat podle výplaty z loňského roku.

A mzda byla u většiny rozhodně vyšší než letos. V roce 2010 musela některá krajská ředitelství velmi šetřit. Nejen na benzinu nebo investicích, ale právě i na platech. Policejní šéfové proto v některých krajích přestali vyplácet svým podřízeným například rizikový příplatek nebo jim začali ubírat směny. Ve špatné situaci se ocitli hlavně strážci zákona na Moravě.

Odešlo výrazně víc policistů, než se čekalo
Nárok na měsíční výsluhu má každý policista, který odslouží více než patnáct let. V tom případě dostává 20 procent hrubého platu. Pokud odslouží více než třicet let, tak už mu stát pravidelně připisuje na účet padesát procent mzdy. Za rok 2009 vyplatilo vnitro výsluhy celkem za více než tři miliardy korun. V částce je zahrnutá i nejvyšší měsíční výsluha – přes šedesát tisíc korun.

Celkem dalo výpověď ke konci září cca 1930 strážců zákona. Ještě v pondělí přitom ministerstvo vnitra tvrdilo, že odešlo "jen" 1200 lidí, což se očekávalo. V úterý ale vyšla najevo statistika za září, která vlnu odchodů silně nazvedla. Nová čísla zatím resort v čele s Radkem Johnem komentovat nechtěl. "Stanovisko vydáme, až budou verifikována," sdělil mluvčí Jiří Reichl.

Odešli zkušení
"Naštvanost jde ruku v ruce stěmi odchody, to je samozřejmé. Na Moravě byl ten problém, že už v polovině roku byli několik milionů v minusu," potvrdil předseda Nezávislých odborových svazů Milan Štěpánek. Jen v Moravskoslezském kraji odešlo 79 policistů, v Jihomoravském kraji pak padesát. Oproti tomu nejméně policistů bylo v srpnu propuštěno z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje (pět).

V Praze sice o tak velký exodus nejde, přesto nálada není nejlepší. Odcházejí totiž hlavně zkušení policisté. Například šéf pražské mordparty Josef Lottes.

  • 5Diskuse