21. června 2012 10:07, aktualizováno  13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gang zazdil zahradníka v pěstírně marihuany, jídlo mu házeli šachtou

Nalezená pěstírna konopí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nalezená pěstírna konopí. | foto: ČTK

PRAHA Policistům se podařilo odhalit největší pěstírnu marihuany v Česku. Pátrání trvalo několik měsíců. Nález byl překvapivý. Kromě 5600 rostlin konopí nalezli policisté i zazděného vietnamského zahradníka.

Kriminalisté koncem května zadrželi 13 lidí, kteří drogu pěstovali pomocí elektřiny z naftových agregátů. Zabavili 5600 rostlin konopí, ze kterého by podle policie bylo možné získat minimálně 500 kilogramů marihuany v ceně zhruba 40 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

Kriminalisté odhalili celkem čtyři pěstírny, jedna z nich byla podle Hammera dosud největší v ČR, přičemž fungovala jen "na půl plynu".

"Pachatelé používali pro výrobu elektrické energie tři naftové agregáty, kdy nejvýkonnější pochází z Číny. Další tři měli objednány," sdělil mluvčí. Policisté zadrželi údajné pachatele v Karlových Varech a obci Dolní Žďár.

Mezi zadrženými pachateli jsou dva Češi, kteří skupinu organizovali, zbylí zadržení jsou Vietnamci. "O bezohlednosti jejich počínání svědčí zazděný vietnamský zahradník v jedné z pěstíren," dodal Hammer. Muž byl podle něj otrokem, kterého skupina zadržovala v uzavřené pěstírně, aby se staral o rostliny.

Jídlo dostával skrz výtahovou šachtu. Zásah se týkal také Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Organizátoři skupiny podle policie obstarávali objekty a vybavení pro pěstování a vytvářeli odběratelskou síť, která měla být kromě ČR také v Německu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme malé město, nikdo ty lidi moc neznal, přistěhovali se do nové zástavby, která stojí na okraji Dolního Žďáru. Šlo o dost uzavřenou komunitu, téměř nikdo se s nimi nestýkal. Lidé si všimli, že se začíná něco dít, teprve ve chvíli, kdy dopoledne uviděli opancéřované auto," okomentoval jeden z majitelů městských stavebnin dění v Dolním Žďáru.

"Specifikou tohoto případu je jednak zatím největší množství jednorázově zabavené marihuany v ČR a dále použití zcela ojedinělého způsobu dodávky energie. Zajištěný agregát značky Volvo byl schopen pokrýt spotřebu elektrické energie pro 200 kusů 800W výbojek v jedné indoor pěstírně a jeho cena činila cca 800 tisíc korun," upřesnil mluvčí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Při domovních prohlídkách policisté zajistili také 5600 kusů rostlin konopí v různých fázích růstu, vysokozdvižný vozík, tři auta a nádrže s obsahem zhruba pěti tisíc litrů nafty. "Z celkového množství zajištěných rostlin by bylo možné získat minimálně 500 kilogramů marihuany. Následným prodejem mohli pachatelé získat finanční prostředky v celkové výši cca 40 milionů korun," dodal Hammer.

Všech 13 zadržených čelí obvinění z nedovolené výroby omamných látek a hrozí jim až dvanáctileté vězení. Okresní soud v Karlových Varech poslal dvanáct z nich do vazby, jeden z Čechů bude stíhán na svobodě. "V součastné době není celý případ uzavřen a lze předpokládat, že dojde k obvinění dalších osob," sdělil mluvčí NPC.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...