9. června 2012 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza dopravního podniku u ledu? V pořádku, říká inspekce

Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Detektivové protikorupční policie, kteří byli podezřelí z nečinnosti při prověřování údajného vyvádění peněz z pražského dopravního podniku, postupovali v souladu se zákonem. K takovému závěru dospěla Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Policisté byli podezřelí, že v kauze téměř dva roky nekonali, přestože měli k dispozici listinné dokumenty o možné trestné činnosti.

"Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu, proto jsme případ uložili," sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

ČTĚTE TAKÉ:

V lednu 2010 Vladimír Sitta mladší, tehdejší obchodní ředitel tiskárny Neograph, vyrábějící jízdenky pro DPP, předal detektivům první listinné důkazy o provizích z výroby jízdenek plynoucích lobbistovi Ivu Rittigovi, napsaly Hospodářské noviny. Policii donesl zprostředkovatelskou smlouvu mezi firmami Neograph a Cokeville Assets Inc. z Britských Panenských ostrovů. Za zprostředkování smlouvy mezi Neographem a pražským dopravní podnikem měla společnost Cokeville napojená na Rittiga dostat z každého lístku 17 haléřů.

Rittig inkasoval miliony, nemusel dělat vůbec nic

Podle Sitty se však nic nedělo, a tak oslovil v říjnu 2011 šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Dodal mu také smlouvu mezi firmou Cokeville a Rittigem, v níž se mu zavázala, že každý měsíc pošle na jeho účet na Kypru čtyři miliony korun plus čtyřicet procent ze zisku, uvedl list. Smlouva je podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění. Za období od ledna 2007 do února 2008 podle fondu vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.

Podle NFPK se peníze vyváděné z dopravního podniku vracely přes advokátní kancelář Šachta & Partners zpět do Česka k lidem napojeným na dopravní podnik. Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení již dříve ohradila.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej nyní řekl, že prověřování případu stále pokračuje.

Jízdenky byly dvakrát předražené, přiznal sám Neograph

Pražský dopravní podnik se dohodl se společností Neograph na ukončení smlouvy na dodávku jízdenek v prosinci loňského roku. Její konec a uzavření nové navrhl sám Neograph. Přiznal, že výroba jízdenek byla dvojnásobně předražená.

Sitta, který je svědek v případu údajného vyvádění peněz z DPP, sám čelí obvinění. Je podezřelý, že spolu s advokátem Neographu Martinem Kohoutem a bývalém šéfem podniku Vladimírem Sittou starším pomocí fiktivních faktur vyváděli z tiskárny na svou firmu Avium Partners miliony korun. Policie je proto stíhá pro zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Lidovky.cz, ČTK