Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
13. října 2015 19:16, aktualizováno 14. 10 8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté byli s Langerem v jeho olomouckém domě do 23 hodin. Ráno ho propustili

Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera. | foto: ČTK

OLOMOUC Policisté přivezli v úterý večer do Olomouce bývalého ministra vnitra Ivana Langera zadrženého v souvislosti s úterním zátahem v údajné korupční kauze. Langer vešel v doprovodu detektivů do svého domu v centru města. V něm policisté byli do 23 hodin. Ráno se pak bývalý ministr vnitra dostal na svobodu.

Policie do domu bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langera přijela už dopoledne. V objektu byl i státní zástupce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Komár sdělil, že v této chvíli nemůže poskytnout žádné informace. Stejně reagoval vpodvečer olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Langera kolem 19. hodiny přivezli k jeho domu detektivové. Bývalý politik v jejich doprovodu vešel dovnitř, na otázky novinářů nereagoval. Dům střežili policisté v kuklách. Žalobci dům opustili bez jediného slova kolem 23:00. Langra odtud odvezli dva policisté, kam byl převezen, však nechtěl nikdo komentovat. Mohl tedy strávit noc v cele předběžného zadržení.

Ráno po výslechu Langera policisté podle České televize propustili.

Vedle Langera vyslýchali policisté i jeho přítele Ivana Kyselého, celý den se také věnovali olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD). Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. Podle České televize se policie zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS. Na propletené vztahy měli kriminalisté narazit, když vyšetřovali toky peněz v souvislosti se solární elektrárnou Ševětín.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bez bližších podrobností sdělil, že „to, co se píše v mnohých médiích, se nemusí zakládat na pravdě“. Policejní prezident Tomáš Tuhý ho prý ujistil, že k únikům informací ze zásahu nedochází.

Ivan Langer je zadržen v souvislosti s úterním zátahem policie.
Policie přivezla Ivana Langera večer do Olomouce.

Podle nedávných informací Respektu při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové podle Respektu zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly.

Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle Respektu tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS).

„Elektrárna má licenci, pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

ČTK