Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté budou mít k dispozici duchovní službu. U sboru už pracují dva kaplani

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Velehrad (Uherskohradišťsko) Policisté v Česku budou mít nově k dispozici duchovní službu. Jednala o tom v sobotu na Velehradě na Uherskohradišťsku Česká biskupská konference (ČBK). Půjde o ekumenickou službu. Duchovní službu bude zaměstnancům Policie ČR poskytovat nejen katolická církev, ale také další křesťanské církve, řekla v sobotu mluvčí ČBK Monika Klimentová. Tématem zasedání ČBK byly také církevní restituce, příprava Národní pouti do Říma i připomínka 30 let od pádu komunistického režimu.

Podle informací Deníku N pracují od 7. června u policie oficiálně dva kaplani, policejní prezident Jan Švejdar podepsal interní pokyn poskytování duchovních služeb zaměstnancům Policie ČR. „Tento pokyn je základem pro bilaterální smlouvu mezi Ekumenickou radou církví a ČBK,“ uvedla Klimentová.

Kaplani vykonávají službu mimo pracovní dobu a bez nároku na honorář, řekla v sobotu Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia. Podle jáhna Jiřího Laňky, který zároveň slouží u Útvaru rychlého nasazení (URNA), duchovní služba ale teprve dostává nějaký rámec. „Mám obrovskou radost a cítím velký vděk, protože ten projekt podporuje vedení policie i církví, tedy Česká biskupská konference nebo Ekumenická rada církví, řekl Deníku N. Smlouva o poskytování duchovní služby policistům se podle Klimentové ještě připravuje, termín jejího uzavření zatím není známý.

Biskupové v sobotu na Velehradě také řešili církevní restituce. „Tématem jednání byla mimo jiné i náhrada za škody způsobené církvím ze strany státu pozdním vydáním majetku, o který v restitucích žádaly. Biskupové se na plenárním zasedání společně usnesli, že katolická církev nebude žalovat stát za náhradu škody, která byla církvím způsobená, i když měl stát postupovat v souladu se zákonem a majetek vydat dříve,“ uvedla Klimentová.

Biskupové se zabývali i přípravami na Národní pouť do Říma, která se uskuteční v listopadu. Věřící předají papeži Františkovi jako dar sochu sv. Anežky České doplněnou stuhami s otisky prstů všech lidí, kteří na dar přispějí. Pouť připomene 30 let od chvíle, kdy jen pět dní před začátkem sametové revoluce svatořečil papež Jan Pavel II. v Římě Anežku Českou.

ČBK také odsouhlasila žádost organizace Post Bellum, aby se 17. listopadu v 17:11 rozezněly zvony na všech kostelích a kaplích jako připomínka 30 let od pádu komunistického režimu. V roce 2021 se bude připomínat 1100 let od zavraždění svaté Ludmily, biskupové se tedy rozhodli vyhlásit rok 2021 Rokem svaté Ludmily. ČBK také schválila zahájení beatifikačního procesu, tedy blahořečení katolického kněze a vězně nacistického i komunistického režimu Adolfa Kajpra.

Na Velehradě, kde ve čtvrtek a pátek byly tradiční cyrilometodějské slavnosti, se v sobotu konalo 119. plenární zasedání ČBK. Zúčastnil se ho i apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo, který byl také hlavním celebrantem a kazatelem páteční velehradské slavnostní mše svaté.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!