Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policisté v Drahonicích museli s uprchlíky improvizovat. Nebyl jsem spokojený, tvrdí inspektor

Česko

  15:49
PRAHA - Anonym, který kritizoval podmínky policistů v uprchlickém zařízení v Drahonicích, spustil velkou odborářskou kontrolu. „Z toho stavu, který jsem na místě viděl, jsem byl značně nespokojen,“ řekl pro Lidovky.cz inspektor Jiří Pech. Policistům prý chyběly manuály, jak se chovat během krize. Na místě byl také nedostatek rukavic, roušek i dezinfekce.

Nově otevřené uprchlické zařízení v Drahonicích na Lounsku, kam bylo převezeno 12. října osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem. foto: ČTK

„Spíme na židlích, nemáme jídlo a v noci je nám zima. Uprchlíci se mají lépe než my,“ postěžoval si v říjnu anonymně policista, který sloužil v nově otevřeném uprchlickém zařízení v severočeských Drahonicích. Jeho výpověď odstartovala kontrolu od tří nezávislých odborových organizací.

„Z toho stavu, který jsem na místě viděl, jsem byl značně nespokojen,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden ze tří inspektorů Jiří Pech zastupující Nezávislý odborový svaz Policie České republiky, jednoho ze tří odborových spolků, který se do Drahonic vypravil.

Ministerstvu vnitra mimo jiné vyčítá absenci koordinátora, který má dohlížet na spolupráci mezi bezpečnostní službou, policií a civilními zaměstnanci. „Ze zákona tam musí být nějaký koordinátor,“ stěžuje si Pech. „Museli velmi improvizovat,“ zdůrazňuje překročení paragrafu.

A dál vyjmenovává přešlapy, které na místě inspektoři odhalili: chybějící provozní řád areálu, chybějící evakuační plán, chybějící požárně evakuační plán, chybějící vnitřní předpis pro zdolávání mimořádných situací... Pod jeho tvrzení se podepsal i další inspektor Jan Babák z Unie bezpečnostních složek.

Kontroloři se shodují, že zařízení v Drahonicích fungovalo jen díky neuvěřitelnému nasazení policie. „Policisté tam pracovali na plné obrázky a vše udržovali v chodu na základě improvizace a vnitřní intuice,“ opakuje Babák. Podle něj je s podivem, že si ministerstvo dovolilo zařízení vůbec otevřít.

Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku bylo...

Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku bylo převezeno 12. října osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem.

Inspektoři navíc zmínili i drobnější nedostatky jako třeba chybějící rukavice, dezinfekce a roušky pro práci s běženci. „Tyto nedostatky se podařilo téměř ihned odstranit,“ připomíná Pech.

Společně s ostatními odboráři se shoduje, že podmínky sloužících policistů se výrazně zlepšil po medializaci případu. „Kauza vyvolala odezvu a začalo se to lepšit. Teď řešíme maximálně zimní výstroj pro vězeňskou službu, která teď v Drahonicích hlídá, a to je vše,“ komentuje aktuální stav třetí inspektor, předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek.

Nedostatek času

Ministerstvo vnitra tvrdí, že nedostatky už jsou odstraněny. Přiznávají však zároveň, že všechny dokumenty nebyly během otevírání zařízení v pořádku. „Výtky ze strany Unie bezpečnostních sborů ve vztahu k bezpečnosti práce a požární ochraně byly Ministerstvem vnitra respektive Správou uprchlických zařízení okamžitě napraveny,“ tvrdí Hana Malá z oddělení komunikace resortu vnitra.

„Měli jsme na to málo času a původně se uvažovalo i o stanovém městečku. Vše se dělalo za pochodu a je sice pravda, že tam chyběly nějaké cedulky, ale vše se zvládlo,“ omlouvá potíže mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Cizinecká policie původně kritizovala anonyma. který si stěžoval na špatné podmínky v Drahonicích. „Pokud máte z uvedených informací nadále pocit, že odpovědní služební funkcionáři nečiní pro zajištění optimálních podmínek pro policisty maximum, tak já jej nesdílím,“ reagoval na kritiku Unie bezpečnostních složek vedoucí speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Podle Vítka se díky kontrole zlepší podmínky pro policisty, kteří by mohli být příští rok opět povoláni kvůli zesílení migrační vlny. Ta kvůli zimě prozatím zeslábla a do Evropy už neproudí tak velké množství běženců. Zařízení pro běžence v Drahonicích otevřelo ministerstvo v polovině října. Důvodem byla potřeba navýšit kapacity prostorů pro uprchlíky kvůli vrcholící migrační krizi.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat