Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První den omezeného pohybu policie zastavila 53 tisíc aut. V 1527 případech zakázala vstup do okresu

Praha Policisté první den platnosti omezení volného pohybu lidí mezi okresy zkontrolovali více než 53 tisíc vozidel, v 1527 případech lidem neumožnili vstup do okresu. Policie to v úterý uvedla na twitteru. Zpřísněná vládní opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu, uzavření škol a školek a uzavření dalších obchodů a služeb platí od 1. března, trvat mají tři týdny.

„První den platnosti nařízení o omezení mobility v ČR jsme zkontrolovali více než 53 tisíc vozidel a v 1527 případech jsme byli nuceni odepřít vstup do okresu. Většina cestujících však měla doklady v pořádku a setkávali jsme se s pochopením a vstřícností. Všem za to děkujeme,“ uvedli policisté.

Policie kvůli zakázanému pohybu mezi okresy kontroluje řidiče na sjezdu z...
Policie kvůli zakázanému pohybu mezi okresy kontroluje řidiče na sjezdu z...

Policejní prezidium už dřív uvedlo, že policisté budou v souvislosti s omezením volného pohybu lidí hlídkovat v ČR na 500 vybraných stanovištích na významných dopravních tepnách. Vedle toho budou pohyb lidí kontrolovat mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů. Od úterý policii s kontrolami pomáhá také 3 834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy, dohromady bude v následujících týdnech nasazeno přes 30 tisíc lidí.

V Praze opatření kontroluje denně asi 300 policistů, kteří v pondělí zkontrolovali zhruba 6500 řidičů, řekl v České televizi (ČT) ředitel pražských policistů Tomáš Lerch. „Drtivá většina řidičů měla naprosté pochopení pro tato opatření,“ uvedl Lerch. Vstup nebo výjezd z Prahy podle něj policie neumožnila asi 70 vozidlům, nejčastěji si podle něj lidé jeli nakoupit. Lerch doplnil, že pražští policisté neuložili v pondělí v souvislosti s omezením pohybu žádnou sankci, několik pokut ale rozdali v souvislosti s jinými protiepidemickými opatřeními.

Vláda od pondělka výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Hranice okresů lze překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije.

Při cestě do práce mimo okres bydliště je třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. 

Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty.V celé zemi začaly v pondělí platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor nebo nanorouška, v obci aspoň rouška.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!