Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policisté vychovávají hráče Geocachingu. Schránky zaměstnávají pyrotechniky

Česko

  13:00
PRAHA - Honí se za keškami, tedy za schránkami ukrytými na zajímavých místech. Denně jsou v Česku nalezeny a zase pečlivě zamaskovány tisíce krabiček pro hru Geocaching. Jenže v poslední době si připisují hledačské zářezy i nedobrovolní lovci schránek - policisté.

Schránku na hru Geocaching zkoumá robot policejních pyrotechniků. foto: Policie ČRReprofoto

Česko patří co se týče hry Geocaching mezi evropské velmoci. Jde o hru, při níž někdo ukryje schránku (krabici, tubu atd.) a ostatní "kačeři" ji za pomocí souřadnic pro GPS hledají a nacházejí.

Geocaching: Slovníček základních pojmů

Keš
Schránka. Jde o počeštěnou verzi anglického originálu Cache. Ve schránce bývá blok, tužka a drobnosti na výměnu. 

Kačer
Hledač schránky. Slovo vzniklo odvozením od anglického Cacher.

Mudla
Člověk, který nezná a nehraje Geocaching. Schránku by nikdy neměl najít. Výraz je převzatý z Harryho Pottera, kde označuje "nekouzelníky". 

Více o hře na Geocaching.com.

Nepotřebují k tomu zbraně, ochranné vybavení ani roboty na vyzvedávání výbušnin a hledávání podezřelých předmětů jako čeští policisté. Ti přitom "objevují" kešky v Česku stále častěji. A nejsou z toho úplně nadšení.

Proto policie vydala letos on-line vzdělávací příručku s podtitulem "Geocaching - zdroj podezřelých předmětů?", v níž nabádá hráče, aby pokud možno neděsili mudly (viz box: slovníček pojmů), tedy pardon, obyvatele neznající a nehrající Geocaching. "Geocaching vnímáme velmi pozitivně, nicméně bychom chtěli apelovat na všechny 'geokačery', aby založení každé 'keše' opravdu důkladně promysleli," píší policisté.

Schránku zabalil do alobalu, aby nedošlo k odpálení

 V Česku vzniklo už téměř 40 tisíc schránek, počet hráčů podle odhadů přesahuje 60 tisíc.

Schránky ze hry Geocaching v Praze a okolí.

V příručce policisté, kteří používají slangové výrazy, nejprve vysvětlují, co hra je, a jak vypadají schránky. A poté přidávají příklady, kdy vyděšení občané volali pyrotechniky, protože se báli nastražené bomby.

Na Břeclavsku byl černý váleček umístěný pod mostkem, v Olomouci byla malá tuba v zábradlí, v Brně dokonce neznalý nálezce obalil před příjezdem pyrotechniků krabičku alobalem, aby "zabránil dálkovému odpalu". V Lošticích zase bdělá místní paní viděla, kterak tři muži v maskáčích přidělávají schránku na zastávce autobusu. A ve Velké Chuchli museli zastavit vlaky, protože na sloupu bylo cosi podezřelého.

Schránka na hru Geocaching v Lošticích, kterou zkoumali policejní pyrotechnici.
Schránka na hru Geocaching, která vyděsila obyvatele Brna. Muž ji dokonce zabalil do alobalu, aby zabránil možnému odpálení.

Schránky v Brně a v Lošticích, k nimž vyjížděli pyrotechnici.

Prémiové členství pro policii

Výsledkem jsou zbytečně vynaložené desetitisíce korun za policejní akci. Sami policisté ovšem přiznávají, že vzhledem k celkovému počtu schránek je výjezdů zatím poskrovnu. Přesto navrhují, aby kešky na viditelnějších místech byly z průhledného materiálu, aby bylo vidět, že se nejedná o výbušninu.

V podobném duchu mluví i nepsaná pravidla Geocachingu pro ukládání schránek. Ostatně stránka Geocaching.com nabízí policistům po celém světě zdarma prémiové členství, aby bezpečnostní síly byly informovány o počtu a umístění schránek.

"Důkladně uvažte, zda je vhodné zakládat kešky na velmi frekventovaných místech," píší na závěr čeští policisté.

Autor: