23. srpna 2012 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté z Berdychova gangu jsou na svobodě, za dobré chování

Bývalý příslušník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava (vpravo) čeká na zahájení přelíčení u Vrchního soudu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý příslušník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava (vpravo) čeká na zahájení přelíčení u Vrchního soudu v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Bývalí elitní detektivové Josef Opava a Petr Koňařík opustili vězení. Podle soudu kryli záda Berdychovcům a dostali za to 12 a 8letý trest. Odseděli si však jen část trestu. Za mřížemi údajně platili za nejvzornější trestance..


"Opavovi byl přerušen výkon dvanáctiletého trestu v polovině,“ řekl Nově advokát Josef Doucha. Podle něj prodělal za mřížemi mozkovou příhodu a zcela ohluchnul. Opava pykal ve všehrdské věznici, Koňařík seděl na Pankráci.

"Počítala jsem s tím, že jednou půjdou ven. Bohužel to je u nás taková praxe, že se zločinci propouštějí v půlce trestu za dobré chování. Je to nepříjemné, ale nezajímám se o to, co ti lidé dělají a kde jsou. Jen doufám, že se do vězení nebudou chtít vrátit, a začnou žít normální život," svěřila se bývalá policistka Helena Kahnová, která bývalé kolegy dostala do vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.
 

samMartin Samek