Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté zasahovali v nakladatelství Naše vojsko. V Praze si odvezli kalendáře a hrnky s portréty nacistů

Kalendář s portréty osobností třetí říše od nakladatelství Naše vojsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalendář s portréty osobností třetí říše od nakladatelství Naše vojsko | foto: Naše vojsko

Praha Policisté z odboru extremismu a terorismu v úterý zasahovali v pražském obchodě nakladatelství Naše vojsko, které má v nabídce kalendáře s portréty osobností třetí říše pro rok 2021.

Uvedl to server iRozhlas.cz. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. Jeho mluvčí Aleš Cimbala serveru Novinky.cz řekl, že případ se týká prodeje uvedeného kalendáře. Kvůli němu podalo několik organizací trestní oznámení na nakladatelství. Kalendář kritizoval i izraelský a německý velvyslanec v ČR.

Podle zjištění ČTK je obchod na Andělu v Praze 5 uzavřen, policisté byli na místě asi hodinu a půl a odvezli si kalendáře a hrnky s portréty nacistů.

„Mohu potvrdit, že policisté z odboru extremismu a terorismu provádějí úkony trestního řízení ve spojitosti s touto věcí,“ řekla iRozhlasu.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Trestní oznámení kvůli kalendáři v květnu podala Federace židovských obcí a předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Podle něj společnost porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Předseda Židovské obce v Praze František Bányai pak otevřeným dopisem požádal majitele nakladatelství, aby zmíněné produkty neprodleně stáhl z prodeje a zajistil jejich zničení.

Ministerstvo vnitra, které nakladatelství pronajímalo prostřednictvím své příspěvkové organizace sklad, firmě v souvislosti s kauzou vypovědělo smlouvu. Obdobně se k věci postavil o něco dřív pražský magistrát, který v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Policie už dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, „že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“. Mluvčí dodal, že obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není.

Policie zasahuje i v Brně

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle DeníkuN od rána zasahují také v Brně a na dalších místech proti lidem za nakladatelstvím Guidemedia. Nakladatelství v minulosti vydalo třeba antisemitskou knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera nebo projevy Adolfa Hitlera. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz bez detailů potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení.

Podle serveru zatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Policisté se podle DeníkuN zajímají o lidi kolem nakladatelství, neboť společnost vydala v posledních letech řadu neonacistických knih. Policie dotyčné podle serveru podezírá z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

„Mohu uvést, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podrobnosti k těmto úkonům uvádět nebudeme. Podáváni informací z trestního řízení má vyhrazeno Městské státní zastupitelství v Brně,“ uvedl Ibehej. Mluvčí zastupitelství Ivo Hahn nezvedal telefon.

Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina v médiích v době kauzy s tričky a hrnky s podobiznami nacistů uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...