Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zadržela ředitele Nemocnice Na Bulovce, žalobce obvinil pět osob a jednu firmu

Česko

  13:34aktualizováno  17:14
Praha - Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovala ve zdravotnických zařízeních, zadržela ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Mimoto zasahovali policisté i v Nemocnici Na Františku, na Chodově a v Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je trestně stíháno pět fyzických a jedna právnická osoba.
Policie - ilustrační foto.

Policie - ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

„Víme to, že na Bulovce policie zasahovala a pana ředitele Nováka zadržela,“ řekla LN mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Informaci později potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), kterého zásah v Nemocnici na Bulovce nepřekvapil. Potvrdila se podle něj podezření, kvůli kterým odvolal ředitelku. „Nedokážu si osobně představit, že by ředitel zůstal ve funkci, pokud by byl obviněn nebo trestně stíhaný,“ řekl Vojtěch České televizi.

„Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Bulovka,“ informovala vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová v tiskové zprávě. Stíhaní měli podle policie uplácet, vydírat a ovlivňovat veřejné zakázky v oblasti služeb dodávaných do obou nemocnic, potvrdila Bradáčová dřívější informace LN.

Podle serveru iRozhlas.cz zasahovala policie i u bývalé ředitelky nemocnice Andrey Vrbovské. K jejímu domu v okolí Kladna mělo kolem půl páté odpoledne přijet neoznačené auto. Vystoupil z něj údajně muž, který měl na ruce pásku s nápisem „policie“. Vrbovská byla z vedení nemocnice odvolána letos v lednu, důvodem byla „závažná zjištění“.

Nemocnice Na Bulovce má nového ředitele, od května ji povede František Novák

K zásahu v Nemocnici Na Františku jeden z jejích zaměstnanců webu řekl, že mají zákaz o tom mluvit. Vrátný serveru iRozhlas.cz řekl, že v budově není ředitel ani mluvčí nemocnice. Nemocnici provozuje městská část Praha 1, ročně jí stojí asi 50 milionů korun. Loni vypsala na jejího provozovatele koncesní řízení. Po kritice ho letos v lednu zrušila, ohledně budoucnosti nemocnice chce jednat s magistrátem.

Ředitel Nemocnice Na Bulovce František Novák.

Mimo nemocnic na Františku a na Bulovce zasahovali policisté i v kancelářském komplexu na Chodově a v Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group. Podle informací serveru iRozhlas.cz se „na místě konal policejní úkon“. Recepce byla plná lidí, mezi nimi policisté s páskou na rukou. Kriminalisté serveru iRozhlas.cz řekli, že s nikým ze společnosti HTS nyní není možné hovořit.

Podle informací MF Dnes je se skupinou HTS Corporate Group úzce svázán podnikatel ve zdravotnictví Tomáš Horáček, který se v minulosti podezřele snadno dostával k zakázkám zejména právě v Nemocnici Na Bulovce. Bývalou ředitelku nemocnice Vrbovskou odvolal Vojtěch z vedení nemocnice právě kvůli blízkým vztahům s podnikatelem Horáčkem, napsal server iDNES.cz. Firmy navázané na Horáčka získávaly zakázky často, přitom je ale samy nerealizovaly a předávaly je svým subdodavatelům.

František Novák dříve v Nemocnici Na Bulovce působil jako provozně-technický náměstek, pracuje tam od roku 2012. Jejím ředitelem je od začátku května. Už předtím byl ale pověřen jejím řízením poté, co ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v lednu odvolal předchozí ředitelku Andreu Vrbovskou. Důvodem odvolání byla závažná zjištění, která se jí týkala. Naznačil, že mohla být pod vlivem lobbistických skupin.

Autoři: , , ,