12. března 2019 10:32, aktualizováno  10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policistu ve fabii s majáky, který chtěl od řidiče peníze, šetří inspekce. Suspendován nebyl

Falešný policista, který požadoval „pokutu“ od jiného řidiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný policista, který požadoval „pokutu“ od jiného řidiče. | foto: Facebook Jiří KopřivaReprofoto

PRAHA Policistu, který v neděli v době osobního volna zastavil na Kokořínsku řidiče a požadoval po něm zaplacení „pokut“, podle zjištění Lidovky.cz prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Suspendován prozatím nebyl. Jeho nadřízený, ředitel cizineckého policie Milan Majer, tvrdí, že s ním v minulosti nebyly obdobné problémy.

Muž zavalité postavy v neděli v obci Medonosy prudce zabrzdil před jiným řidičem se svým neoznačeným vozem opatřeným modrými světly. Po vystoupení z vozu po šoférovi požadoval peníze pod výhružkou odebrání řidičského oprávnění. Neuspěl. Z místa nakonec ujel.

Případem se od pondělního rána zabývala policie. Strážci zákona se původně domnívali, že v severní části republiky „řádí“ falešný policista. V průběhu dne ovšem na základě vlastního šetření zjistili, že muž je skutečně jejich kolegou z Ředitelství služby cizinecké policie.

„V současné době si celou věc převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která bude policistu prověřovat,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel cizinecké policie Milan Majer. S prošetřovaným podezřelým navíc bylo okamžitě zahájeno kázeňské řízení.

„Momentálně zatím není suspendovaný. Čekám na konečné vyjádření inspekce,“ dodal ředitel Majer s tím, že s daným příslušníkem bezpečnoštního sboru dosud nebyly žádné podobné problémy.

Podle svých slov s ním o incidentu mluvil. Zdali mu však podal nějaké vysvětlení, nechtěl komentovat. Stejně tak neřekl, v jakém oddělení je policista zařazen.

„V tuto chvíli nelze předjímat, jakým směrem se věc bude dále ubírat. Důležité pro další postup bude i podání vysvětlení řidiče, který záznam jednání policisty pořídil. Na základě vyhodnocení všech skutečností se služební funkcionář rozhodne o dalším postupu,“ uvedl v pondělí večer Jozef Bocán z policejního prezidia.

Na neobvyklé jednání upozornil na sociálních sítích řidič Jiří Kopřiva, kterého muž na cestě z České Lípy do Neratovic agresivně přes plnou čáru předjel a následně zastavil.

„Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popsal na svém facebookovém profilu Kopřiva.

Podle jeho slov se policista ani nepředstavil. „Jen vychrlil smršť nadávek, že prej jsem mu neumožnil předjíždění, že mi sebere papíry a že si mám připravit velké peníze,“ dodal Kopřiva s tím, že muž svou policejní příslušnost legitimoval pochybnou plastovou kartičkou.

Když se posléze Jiří Kopřiva rozhodl zkontaktovat linku 158 a oznámil dotyčnému, že je celou dobu nahráván, muž se údajně zalekl a z místa ujel.  Podle ostatních facebookových uživatelů, kteří komentovali zveřejněné záznamy, nešlo o ojedinělý incident. S mužem v modré fabii se prý v minulosti setkali na jiných místech regionu také.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz