Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policistům bude s kontrolami opatření pomáhat až pět tisíc vojáků a celníci, rozhodla vláda

Policisté kontrolují pohyb lidí s ohledem na nová protiepidemická opatření... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté kontrolují pohyb lidí s ohledem na nová protiepidemická opatření... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vláda rozhodla o nasazení až 5 tisíc vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí.

Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na twitteru.

Hranice okresů lze ode dneška překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo...
Celkově má policii s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření...

Vláda změnila téměř rok staré usnesení, kterým na pomoc policii loni na jaře povolala až 4096 vojáků a 432 celníků. Nasazeni tehdy byli při ostraze uzavřených hranic.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové armáda dává od úterý policii k dispozici téměř 3900 vojáků. Kolik z nich bude skutečně nasazeno, bude ale záležet na aktuálních požadavcích policie, řekla. Situace se může lišit podle podmínek v daném kraji. Vojáci budou s policisty sloužit ve smíšených týmech.

Využití vojáků při kontrolách podle mluvčí neovlivní nasazení armády na pomoc nemocnicím a sociálním zařízením. Podle Dvořákové k dnešnímu ránu takto pomáhalo 517 vojáků v 97 zařízeních, armáda navíc dnes poslala své další příslušníky do nemocnic v Žatci a v Českém Krumlově a do dětského domova v Mladé Boleslavi. V úterý pak vojáci nastoupí do nemocnice v Nymburku. Armáda také pomáhá při antigenním testování, dosud vojáci sloužili v 15 zařízeních, ode dneška nastoupili do dalších pěti. Mobilních odběrových týmů armáda poskytuje 25. Další vojáci pak pomáhají v projektu Chytré karantény a obvolávají kontakty lidí nakažených koronavirem.

Ministerstvo vnitra změnu předložilo kvůli nově přijatým opatření, která mají razantně omezit pohyb a kontakty lidí. Zakázáno je s výjimkami opouštět okres, což policie namátkově kontroluje. „Plnění nových bezpečnostních opatření znamená další významné odčerpání sil a prostředků Policie České republiky a tím její přinejmenším částečnou nemožnost plnění zákonných úkolů,“ uvedlo vnitro v důvodové zprávě pro jednání vlády.

Ministerstvo zároveň poukázalo na to, že další omezení policejních sil si vyžádalo samotné onemocnění covid-19 mezi policisty. Proto je podle něj zřejmé, že je nutné významně zvýšit počet povolaných vojáků. „Na druhé straně po vyhodnocení stávající zátěže a dopadu na plnění úkolů Celní správy České republiky je přistoupeno ke snížení počtu povolaných příslušníků Celní správy České republiky,“ uvedl úřad. Dosud mohlo být nasazeno až 432 celníků, nově jich bude možné povolat 300. Počet nasazených vojáků a celníků bude podle dokumentu záviset na aktuální potřebě.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!