Ty nenápadné personální šachy mohou mít silný symbolický význam: policejní uniformy se mají na ministerstvo vrátit čtvrt století po listopadové revoluci, kdy bylo obávané ministerstvo plné důstojníků StB zcivilněno. Dočasný ministr Pecina nejprve loni na podzim zřídil na ministerstvu místa v druhé nejvyšší tarifní třídě pro dva policisty z elitního protikorupčního útvaru a udělal si z nich své poradce. Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, proces policizace vnitra má pokračovat. "To, co mají dělat, je v režimu utajení. Souvisí to se speciálními činnostmi policie," řekl mluvčí ministerstva Pavel Novák.
S osmi místy v bezpečnostním odboru ministerstva počítá rozpočet pro letošní rok, vybraní policisté obsadí tabulková místa v deváté tarifní třídě. Pro srovnání: nejvyšší, jedenáctá třída je určena pro policejního prezidenta a jeho náměstky, devítku mají například vedoucí odborů celostátních útvarů či elitní detektivové. "Ty 9.třídy jsou pouze rozpočtované. Zřízené nebyly, bude záležet na novém ministrovi, zda je bude chtít nebo ne," upřesňuje mluvčí Novák.
Je to proti všemu...
Oficiálně bezpečnostní odbor, který podléhá ministrovi, "koordinuje ochranu utajovaných informací na ministerstvu" a až dosud se bez policistů obešel.
"Tato praxe je naprosto špatná. Porušuje demokratický princip, podle něhož má být ozbrojená složka podřízená civilní výkonné moci," komentuje novinku exnáměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
ČTĚTE TAKÉ: |
Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu, mu přitakává: "Je to naprosto proti všemu, co dosud platilo. Bylo nemyslitelné, aby na vnitro přicházeli lidé ve služebním poměru."
Není to přesné. Civilnost ministerstva už byla jednou v jeho novodobé historii porušena. V roce 2009 se prvním náměstkem stal plukovník Jiří Komorous. I tehdy to bylo v úřednickém kabinetu a i tehdy vládl vnitru Martin Pecina.
Vzpomínky na tým Mlýn
Ten si kritiku za obsazování policistů vyslechl opět na podzim, když v tichosti na vnitru angažoval kriminalisty Jindřicha Láta a Martina Grima. A minimálně prvně jmenovaného se snažil prosadit do vedení protikorupčního útvaru, proti čemuž se postavil jak tehdejší policejní prezident Martin Červíček, tak šéf útvaru Milan Komárek.
Policisté v bezprostřední blízkosti ministra Peciny připomněli i aféru expremiéra Stanislava Grosse. Ještě coby ministr vnitra před volbami v roce 2002 vytvořil speciální utajovaný pětičlenný policejní tým Mlýn, který podléhal výhradně jemu. Vyčlenění policisté sbírali citlivé informace o ekonomických kauzách a případech, v nichž figurovali vysoce postavení policisté a politici. Ale ani Gross si tehdy nedovolil převést policisty přímo na ministerstvo.