26. prosince 2013 14:33, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici o projevu Zemana: bilanční, sebestředný, bez vize

Miloš Zeman pronesl svůj vánoční projev na zámku v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman pronesl svůj vánoční projev na zámku v Lánech. | foto: ČTK

PRAHA Především jako bilanční a nekonfliktní hodnotí přední politici vánoční projev prezidenta Miloše Zemana. Některým v něm ale chyběl pohled do budoucnosti a jiní, jako šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, jej ani nesledovali. Mediální odborníci oslovení ČTK mají Zemanův projev za sebestředný.

"Byl to projev velmi osobní, bilancující, sváteční a smířlivý. Možná ale nejsem sám, komu v něm chyběl alespoň náznak pohledu do budoucna," uvedl šéf ČSSD a pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka. "Pokládám za vcelku pochopitelné, že prezident Zeman využil vánoční projev k tomu, aby zhodnotil svůj první rok ve funkci, plnění některých svých předvolebních závazků a rovněž k tomu, aby znovu vysvětlil postup vedoucí ke jmenování prezidentské Rusnokovy vlády," doplnil.

"Byl to vánoční, nekonfliktní hodnotící projev, který se do sváteční atmosféry hodil," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Jako bilanční vánoční poselství vnímala prezidentova slova i místopředsedkyně ANO Věra Jourová. "Já jsem samozřejmě čekala na to, že třeba pan prezident naznačí svoje další kroky, ale on tedy spíše bilancoval. A myslím si, že mi velmi mluvil z duše, když říkal, že úplně nejtěžším úkolem, který je nejen na něm, ale vůbec na politicích, aby přispěli k lepší atmosféře ve společnosti a stmelovali, nikoliv rozdělovali," uvedla.

"Zpráva o výkonu prezidentského úřadu"

Spíše rozpačitý dojem ze slov hlavy státu měl předseda dolní komory Jan Hamáček. Zeman podle něj odůvodnil změnu termínu projevu tím, že chtěl navázat na tradici první republiky, kdy prezidenti pronášeli vánoční poselství. "Nicméně ten samotný obsah jeho projevu nebyl vánočním poselstvím, byla to spíše zpráva o výkonu prezidentského úřadu a musím říci, že tím obsahem mi ten projev do vánočního období příliš nezapadl," napsal ČTK.

Anketa

Povedlo se Miloši Zemanovi vánočním projevem navázat na masarykovskou tradici?

Ano. 133
Ne. 2010

Lepší dojem Zeman udělal na šéfa druhé parlamentní komory Milana Štěcha. "Já k tomu nemám žádné kritické připomínky. Samozřejmě dovedu si představit jiný typ vystoupení, kde by se vyjádřil třeba, jak v uplynulém období k určitým společenským, politickým problémům, tak i určitou vizi do budoucna," nechal se slyšet. Podle předsedy Senátu dal Zeman najevo snahu o spojování.

Bývalý tajemník exprezidenta Václava Klause a nynější člen správní rady Klausova institutu Ladislav Jakl tvrdí, že prezident nahradil vážný projev nezávazným pozdravem plným sebechvály. Podle Jakla se Zeman vyhýbá práci. "Činnost vládního úřadu ho nezajímá, profesury hodil na ministra, milosti protiústavně také na ministra, povídačky o sledování legislativního procesu zůstaly u ledu, sliby o návštěvách vlády také," řekl Jakl. Pro prezidenty byly podle něj novoroční projevy vždy povinností, závazkem vůči veřejnosti. "Nelze je nahradit povídačkami o tom, jak se mu líbí v kanceláři. Jestli se necítil na živý projev po Silvestru, mohl ho po Havlově a Husákově vzoru předtočit a nastříhat. Ale neměl se tomuto úkolu vyhnout," dodal Jakl.

Premiér v demisi Jiří Rusnok má za to, že prezidentovo bilancování a složení účtů všem občanům odpovídá všem krokům, které prezident slíbil. "Stejně jako pan prezident i pan premiér přeje všem občanům zdraví a štěstí v novém roce," uvedla Rusnokova mluvčí.

Jako bilanční vnímal Zemanova slova i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Upozornil na prezidentovu poznámku o "vládě odborníků". Právě to je podle něj zásadní výhoda prezidentského systému, protože v něm hlava státu nemusí brát ohled na "koaliční partnery, ani na frakce ve své straně, aby je 'nakrmil', a může si dovolit 'luxus plýtvat funkcemi' na skutečné odborníky".

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda TOP 09 Kalousek vánoční poselství vůbec nesledoval. "Na druhý svátek vánoční nelze po někom normálním spravedlivě požadovat, aby sledoval politické projevy. Projev pana prezidenta si zítra pečlivě přečtu, a pak ho rád okomentuji," řekl ČTK. Schwarzenberg se prý musel věnovat hostům na svátečním obědě. "Projev jsem neslyšela, jako každý rok se o Vánocích schází celá rodina a věnujeme se sobě," sdělila ČTK Němcová.

Šéf komunistů Vojtěch Filip slova prezidenta vnímal jako bilanční. "Čekal jsem příslib a vizi do budoucna, což mě mrzí, že nezaznělo," uvedl zároveň.

"Sebestředné až narcistní"

O poznání kritičtěji hodnotili Zemana mediální experti Jan Jirák a Daniel Köppl. ČTK řekli, že na ně prezident působil sebestředně. "Bylo to mimořádně sebestředné až narcistní," prohlásil Köppl. Míní, že projev ve stylu "podívejte, jak jsem dobrý", který Zeman zvolil, je staromódní. "To je hlavní neduh toho, co předvedl," uvedl Köppl. Jakoby poselství nebylo určeno cílové skupině, na kterou míří, dodal Köppl.

Jirák uvedl, že Zeman i během projevu byl politickou figurou, která v poselství vedla dialog se svými odpůrci. Zarazilo ho, že na Nově, která projev též vysílala, se objevila upoutávka na večerní program.

Jinak Jirák rozumí Zemanově snaze vrátit se k masarykovské tradici, ale neví, zda to je šťastný nápad, neboť 1. leden, kdy předchozí prezidenti říkali novoroční projevy, je den připomínky vzniku ČR. "To se nyní vytratilo úplně a to je škoda," soudí Jirák.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.