Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Politici jednali na Hradě, Klaus ocenil narychlo svolanou schůzku

Česko

  20:46aktualizováno  2. září 11:21
PRAHA - Prezident Václav Klaus jednal na Hradě s lídry parlamentních stran, premiérem a předsedy obou komor parlamentu. Společně hledali způsob, jak vyřešit nynější politickou krizi. Ústavní soud totiž včera na žádost Miloše Melčáka odložil konání předčasných voleb.

Jan Fischer, Václav Klaus a Mirek Topolánek na Hradě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Prezident Václav Klaus ocenil narychlo svolané setkání a poděkoval všem přítomným politikům a ústavním činitelům. "Považujeme to (dnešní setkání) za nesmírně potřebné a také věřím, že k nějakým pozitivním závěrům dojdeme," řekl před zahájením diskuse.

Po jednání politických špiček Klaus řekl, že nebudou čekat, co se stane. "Všichni budeme hledat cestu k tomu, aby volby proběhly v původně navrženém termínu nebo v termínu nejbližším," dodal. Více čtětě ZDE.

Přeseda ODS Mirek Topolánek přišel na schůzku s myšlenkou oprášit senátní návrh trvalé ústavní změny. Zákon by umožnil jednodušší rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb. Podobný názor má i ČSSD. KSČM trvalou změnu ústavy podpoří jako vstřícný krok Ústavního soudu. Více čtěte ZDE.

Česká politická špička s prezidentem Klausem na Hradě

Podle ODS mají prezident, předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu a premiér požádat Ústavní soud, aby co nejrychleji rozhodl o podstatě ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka. Plénum Ústavního soudu se nad stížností sešlo už dnes, výsledek nelze předjímat. K tomu, aby volby mohly být 9. a 10. října, by však musel verdikt padnout během několika dnů.

"Měli bychom stihnout stanovený termín"
K senátnímu návrhu má podle Topolánka ODS připravené doplnění, že sněmovna by se sama rozpustila, pokud by pro příslušný návrh hlasovaly tři pětiny poslanců. "Je to rozhodnutí, které vylučuje reakci Ústavního soudu a my ho tady budeme prosazovat," poznamenal Topolánek.

ČSSD přišla na Hrad s přáním, aby se volby konaly v původně stanoveném termínu 9. a 10. října. Sociální demokraté shodně s ODS navrhují, aby byl senátní návrh s jistými doplněními vrácen sněmovně do druhého čtení už v úterý 8. září.

Po schválení parlamentem by podpis prezidenta a publikace ve sbírce zákonů podle představ ČSSD mohly nastat 25. září, a volby by se tak s odkazem na už známé rozhodnutí hlavy státu mohly uskutečnit v původním termínu.


Myšlenku experti ČSSD podle dobře informovaného zdroje z Lidového domu konzultovali s šesti ústavními právníky, podle nichž jde o zcela legitimní a nerozbitnou variantu řešení. K takovému rozhodnutí mají ČSSD a ODS v parlamentu dostatek hlasů, pro trvalou změnu ústavy se navíc vyslovuje i KSČM.

Ústavní soud kvůli Melčákově stížnosti na porušení jeho ústavního práva být poslancem po celé čtyři roky v úterý odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Je proto možné, že volby do sněmovny se v plánovaném říjnovém termínu neuskuteční.

Rozhodnutí Ústavního soudu čtěte zde

Na Pražském hradě byl přítomen i exministr zahraničí a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, k jehož novému uskupení se hlásí několik poslanců zvolených do sněmovny na kandidátkách jiných stran. Dorazil i vicepremiér a ministr obrany Martin Barták.

Topolánek a lídr ČSSD Jiří Paroubek se už v úterý večer shodli na tom, že cestu k říjnovým volbám by mohla otevřít obecná změna ústavy, která by vedla k rozpuštění sněmovny. Melčákův advokát Jan Kalvoda serveru iDnes řekl, že i takové řešení je na ústavní stížnost.

Autoři: ,