24. května 2006 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici o základně mlčí

Předseda ODS Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Několik dní před volbami nejsilnější strany ODS a ČSSD nedokážou říct svůj postoj k možnému umístění jedné ze základen protiraketové obrany USA do Česka. Nerozhodná je i KDU-ČSL. Zatímco Polsko, které je kromě ČR dalším kandidátem na rozmístění části amerického protiraketového „deštníku“, veřejně vyjadřuje zájem o další jednání, čeští politici raději mlčí.

„S celým projektem se musím seznámit, nic o tom nevím. V tuto chvíli to pro mě není věc, o které bych chtěl nebo mohl mluvit,“ řekl LN premiér Jiří Paroubek. Jasnější sdělení neposkytl ani předseda ODS Mirek Topolánek. „V této chvíli je moje stanovisko neutrální,“ uvedl.
Americký deník The New York Times v pondělí napsal, že Češi se snaží veřejné debatě o projektu vyhnout kvůli blížícím se volbám. „Výsledkem bylo, že američtí představitelé se zdrželi otevřených hovorů o možné základně na českém území. Zůstalo to však možností, o které obě strany hodlají hovořit soukromě,“ citoval list nejmenovaného amerického představitele.

Politici se však brání tím, že z americké strany nepřišla žádná konkrétní nabídka, a zaujímat postoj tedy není k čemu. „Nejdříve by nás o to někdo musel požádat. Potom by muselo být řečeno, za jakých podmínek, následně by musela být vedena veřejná debata a na základě té bychom se nějak rozhodli,“ sdělil šéf lidovců Miroslav Kalousek s tím, že „v tuto chvíli neexistuje relevantní odpověď“. „Žádnou informaci o základně nemám. My bychom se nebránili umístění takovýchto jednotek, kdyby o to někdo požádal, a kdyby to mělo smysl,“ uvedl Topolánek. Vzápětí však dodal, že si nemyslí, že by bylo Česko vhodným místem pro americkou základnu.

Na neschopnost českých politiků jasně se k věci postavit upozorňují také odborníci na bezpečnostní politiku. „Je zde vidět neochota politických stran se tím více zabývat. Myslím si ale, že veřejná debata by vůbec neškodila,“ řekl vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně Petr Suchý. Jasnější stanovisko mají ze stran, které by se podle průzkumů dostaly do sněmovny, pouze komunisté a zelení. „Dokážeme si to představit, pouze pokud by šlo o součást zahraniční politiky Evropské unie. Na bilaterální jednání to nevidíme,“ uvedl předseda Strany zelených Martin Bursík.
Komunisté se dlouhodobě staví proti a rozmístění amerických zařízení na území ČR považují za „největší bezpečnostní riziko, které by Českou republiku mohlo potkat“. „Nemá to nic společného s evropskou obrannou ani naším členstvím v NATO. Je to obrana amerického území, ke které je zneužíváno území jiného suverénního státu. Je to v rozporu se zájmy České republiky i se zájmy Evropské unie,“ sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Klára Tylová, Lukáš Dolanský, Lidové noviny