20. října 2012 17:55, aktualizováno  19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zloději se nám smějí do ksichtu, je čas na změnu, cílí Okamura na Hrad

Tomio Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura. | foto: Reprofoto

PRAHA Druhé kolo senátních voleb nepřineslo jen nové senátory, ale i dalšího kandidáta na prezidenta. Podnikatel Tomio Okamura oficiálně potvrdil svou kandidaturu. Přesvědčilo ho jeho vítězství v senátních volbách na Zlínsku. O podporu prezidentské kandidatury bude žádat i poslance. Potřebuje jich dvacet.

"Zloději se nám smějí do ksichtu, je čas to změnit," řekl v povolebním rozhovoru pro ČT Okamura. „Abyste mohl věci ovlivnit, musíte mít co největší moc, co největší mandát,“ vysvětluje svůj krok podnikatel. Jako prezident bude mít podle svých slov podstatně větší slovo než jako jeden z 281 členů Parlamentu. „Funkce pro mě není cílem, ale nástrojem,“ doplnil.

Čtyřicetiletý podnikatel, který působí převážné v cestovním ruchu, vstoupil do politiky letos. Od roku 1994 podniká, je jednatelem cestovní kanceláře Miki travel, zaměřené na cesty asijských turistů do ČR, spoluvlastní prodejnu a velkoobchod s japonskými potravinami Japa. Od roku 2004 se věnuje práci v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), kde zastává funkci viceprezidenta, často za ni také vystupoval.

ČTĚTE VÍCE:

Narodil se v Tokiu, kam se jeho matka po svatbě s Japoncem v roce 1966 přestěhovala. Většinu života ale prožil v Čechách. Do tehdejšího Československa přicestoval poprvé, když mu bylo šest let. Část dětství strávil v dětském domově v Mašťově u Podbořan. V mládí pracoval v Japonsku jako prodavač popcornu v kině. Okamura je spoluautorem dvou knih, účinkoval jako jeden z investorů v reality show Den D v České televizi. Je mediálně známou tváří, jeho časté vyjadřování se v podstatě ke všemu se ale stalo i terčem kritiky.

zizMarkéta Žižková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz