17. května 2013 13:35, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici se pustili do prezidenta: Je jako Gottwald, rychle zapomněl na sliby

Prezident Miloš Zeman na sjezdu Rady seniorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na sjezdu Rady seniorů. | foto: ČTK

PRAHA Ostrá kritika se sype na hlavu Miloše Zemana. Prezident odmítá jmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem. "Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013," podotkl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda (ODS)

Marek Benda

"Nerozumím tomu, jmenování profesorů prezidentem bylo vždy formální a vyjadřovalo pouze jejich 'celostátnost'. Obávám se, že se jedná o další z pokusů prezidenta Zemana posilovat svoje pozice proti celému zbytku společnosti."

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 - S)

Poslanec Stanislav Polčák

"Prezident zneužívá ústavou svěřené pravomoci a popírá akademické svobody, tedy to, co je od roku 1989 pokládáno za nedotknutelné. Po všech přešlapech na začátku jeho prezidentského období je toto skutečně rychlé zapomenutí slibu o uvážlivém prezidentovi profesionálovi."

Blog Martina C. Putny

Prezidenta Zemana mohl pobouřit i Putnův blog na serveru Lidovky.cz. Článek "PUTNA: Zlý dědek z Vysočiny" si přečtětě ZDE.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny

"Pokud nemá prezident opravdu závažné důvody, může to být celkem oprávněně vnímáno jako zásah do akademických svobod. Povede to ke zbytečné politizaci jmenování profesorů. Svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013," řekl serveru iDnes.cz Sobotka.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice.

"Jde o pokračování protektorátní politiky a politiky (komunistického) prezidenta (Klementa) Gottwalda. Jak byl odmítán (historik) Zdeněk Kalista, je nyní odmítán i intelektuál Martin C. Putna," řekl ČTK Schwarzenberg.

Premiér Petr Nečas (ODS)

Petr Nečas.

"Miloš Zeman musí sám svoje kroky obhájit a vysvětlit a to platí i v případě nejmenování některého z navrhovaných adeptů na profesora. Nevidím jediný důvod to činit za něho," sdělil ČTK Nečas.

Ústavní právník Jan Kysela

Ústavní právník Jan Kysela

"Je to proces ryze odborný. Předpokládá se, abyste mohl být profesorem, že musíte být docentem, musíte splňovat celou řadu odborných a vědeckých kriterií a na konci je slavnostní završení toho aktu tím, že vám to podepíše prezident. Nikoho reprezentativnějšího v republice nemáme," řekl ČTK právník.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík

Petr Gazdík

Petr Gazdík

"Pokud pan prezident chce ze společenské události udělat něco jiného, tak se domnívám, že tak to ústavodárce určitě nemyslel," uvedl Gazdík.  

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake

Karolína Peake

Karolína Peake

"Já mohu pouze doufat a upřímně doufám, že nedochází k nějaké politické selekci při jmenování profesorů a že takovéto rozhodnutí do budoucna neovlivní akademickou činnost těch, kteří by tohoto titulu chtěli dosáhnout," uvedla Peake.

pefPetra Fabiánová

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz