BRNO Politici na brněnské radnici si vjeli do vlasů. Poprvé v novodobé historii však jejich pře dospěla až do justičního paláce. Soudce Michal Ryška chtěl jejich spor ukončit hned první den, místo toho bude zkoumat, jaký slovník politici ve vzájemných výpadech používají.
Nařčení z korupce si od senátora a brněnského radního Jiřího Zlatušky nenechali líbit jeho předchůdci na nejvyšších postech ve vedení města – občanští demokraté Petr Paulczyński a Leo Venclík. Včera stanuli před soudem, kde žalují Zlatušku za článek Do veřejných zakázek mají lidé vidět, který loni v srpnu uveřejnil v internetovém deníku Neviditelný pes. V souvislosti s výměnou městských domů a pozemků za palác Jalta na Dominikánském náměstí naznačil korupci. „Dolní odhad ztráty městských financí převyšuje 50 milionů, a strůjci transakce v městské radě si tak mohou přijít na víc, než by činil součet platů městské rady za volební období,“ napsal.
Paulczyński i Venclík, někdejší městští radní, obvinění odmítají, a obrátili se proto na soud. „Jedná se o citlivé výroky, které už nelze chápat jako nadsázku,“ tvrdí Venclík. Zlatuškovým cílem podle něho mohlo být poškodit oba politiky před loňskými komunálními volbami.
Politolog Miroslav Mareš si na podobný případ v Brně nevzpomíná. „I obecně je takový spor komunálních politiků výjimečný,“ řekl LN. Úspěšnost si odborníci netroufají odhadnout.
Od Zlatušky oba muži původně požadovali omluvu a každý navíc padesát tisíc korun. Včera však od finančního vyrovnání ustoupili a netrvali ani na písemné omluvě, pokud by zazněla před soudem. To se však nestalo – Zlatuškův advokát to po telefonické poradě se svým klientem, který se jednání neúčastnil, odmítl.
Je to zřejmě poprvé, co brněnští politici splnili své výhrůžky a podali na sebe nikoli trestní oznámení pro pomluvu, ale žalobu. Právníci ale svým klientům příliš nepomohli – všichni tři měli na nastudování spisu podle vlastních slov jediný den, takže v případu tápali.
Kromě podezření z korupce bude soud prověřovat i Zlatuškův výrok o zásahu Paulczyńského do zpravodajství České televize. „Brněnské studio ČT o kauze natočilo reportáž, která nebyla nikdy odvysílána – zřejmě jako protislužba radnímu P. Paulczyńskému vyvažující ochotu města Brna poskytnout České televizi jeden z objektů bývalých kasáren tím, že televize nebude o současném vedení města negativně referovat,“ tvrdil senátor. Také proti tomuto napadení se Paulczyński ohradil. „Místo toho, aby se soud zabýval výroky pana Zlatušky, zkoumá směnu Jalty,“ zmínil Paulczyński. Zlatuškův advokát Boris Vágner poukazoval na skutečnost, že Paulczyński i Venclík jsou veřejně činné osoby a jako takové mají právě na ochranu osobnosti snížený nárok. Soudce proto zjišťoval i to, zda muži nařčení v médiích vyvraceli.
Advokát Vágner nyní požaduje mimo jiné slyšení poslance za Stranu zelených Ondřeje Lišky, někdejšího ředitele brněnského studia ČT Vladimíra Karmazína, a navíc chtěl získat veškerý materiál, který o kauze Jalta televize natočila. Soud bude zkoumat i obsah Paulczyńského webových stránek. Vágner tím chce dosáhnout srovnání míry verbální jadrnosti, kterou politici navzájem používají.
***
Soud bude srovnávat jadrnosti slov, jež politici navzájem používají
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno