Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Reakce politiků na smrt českých vojáků: Bojovali daleko od domova, abychom my žili v bezpečí

Česko

  14:05aktualizováno  18:52
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) označil české vojáky, kteří v neděli zahynuli při sebevražedném útoku v Afghánistánu, za hrdiny. Váží si toho, co udělali pro vlast, uvedl na svém twitterovém účtu. Podobně vyjádřili lítost nad jejich obětí a soustrast příbuzným i další čeští politici. Za Spojené státy, které mají v afghánském Bagrámu u místa neštěstí základnu, vyjádřil soustrast rodinám zabitých, české vládě a národu americký velvyslanec v ČR Stephen King.

Pietní místo před Generálním štábem. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V Afghánistánu zahynuli tři čeští vojáci. Odpálil se sebevražedný útočník Talibanu

„V této smutné chvíli bych chtěl vzdát hold hrdinství tří českých vojáků, kteří se dnes v Afghánistánu stali obětí teroristického zla,“ uvedl na Twitteru King. „Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil 

Zpráva o smrti vojáků zasáhla i vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka. „Stali se obětí útoku sebevražedného atentátníka při plnění úkolů v rámci operace Resolute Support. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast jejich rodinám a blízkým,“ napsal Hamáček. „Ztráta třech životů mladých vojáků je obrovskou tragédií pro jejich rodiny i pro naši zemi,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že „nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za druhé“. Podotkl, že vojáci sice bojovali proti terorismu a náboženskému fanatismu za hranicemi, ale „bojovali za naši vlast“. Podobně podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka vojáci „stáli za nás za všechny v první linii ve válce s terorismem a přinesli nejvyšší oběť“.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v této souvislosti vyslovil přání, aby světová bezpečnostní situace byla lepší a podobné události se nestávaly. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je třeba zabránit šíření agrese a terorismu po světě, aby nedocházelo k zbytečným obětem, za pomoci světových velmocí.

Úctu padlým vojáků vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. Zároveň ale zkritizoval zahraniční mise české armády včetně afghánské, jejímž cílem je prý vytvořit z Afghánistánu „protektorát NATO a především USA“. „Afghánistán je třeba nechat Afgháncům a nenutit jim politické, ani jiné pro ně cizí modely,“ tvrdí. Terorismus podle Okamury hrozí hlavně díky imigrační politice EU a čeští vojáci budou potřeba doma.

Vyjádřete svou vzpomínku, kondolenci či poděkování na padlé vojáky.

Pieta za padlé vojáky.

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) označila atentátníkův útok za hanebný a podlý zločin, který „nám znovu připomíná, že svět není bezpečný a že proti terorismu musíme dál nesmlouvavě bojovat“. „Hluboce se skláním před památkou našich hrdinů, kteří obětovali život v boji s terorismem,“ napsal předseda STAN Petr Gazdík. Podle něj „daleko odsud bojují za to, abychom my doma nežili v každodenním nebezpečí či dokonce válce“. „Měli bychom si vážit svobody a demokracie, ve které žijeme,“ dodal.

Také podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila a předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska si padlí vojáci zaslouží obdiv, úctu a památku. Lítost na ztrátou jejich životů vyjádřil rovněž místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Politici se k události vyjadřují i na sociálních sítích

Lítost vyjádřil na Twitteru i Jan Farský, poslanec a člen hnutí Starostové a nezávislí. „Bojovali daleko od domova, abychom my žili v bezpečí,” uvedl Farský.

Bývalý ministr obrany a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický uvedl, že všem pozůstalým vyjadřuje hlubokou soustrast a přeje jim, aby našli sílu vyrovnat se s těžkou ztrátou. „Po tragédii v roce 2014 jsme přišli o další tři statečné vojáky. I díky nim patří ČR k nejbezpečnějším zemím. Važme si jich a buďme na ně hrdí,“ napsal Stropnický na Twitteru.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana sdílel na Twitteru fotografii s komentářem, že prezident nařídil, aby státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byyl staženy na půl žerdi. Jedná se o reakci na nedělní smrt třech českých vojáků v Afghánistánu.

„S vojáky na stávající misi v Afgánistánu jsem se osobně loučila se slovy poděkování za jejich službu vlasti a bezpečnou misi. Jsou to hrdinové. Jsou našim vzorem. Vojáci, děkuji za vaši službu,“ uvedla na Twitteru bývalá ministryně obrany Karla Šletchotvá. 

Podobně se vyjádřil i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil: „ Moc mě mrzí úmrtí tří českých vojáků v Afghánistánu. Byli to hrdinové, kteří bojovali daleko od svých domovů a rodin za bezpečnost naší země. Zaslouží si obdiv. Rodině a příbuzným vyjadřuji upřímnou soustrast.”

„Upřímná soustrast patří rodinám českých vojáků, kteří dnes zemřeli v Afghánistánu při sebevražedném útoku. Brzké uzdravení zraněným americkému a afghánským vojákům,” napsal na Twitteru europoslanec Miroslav Poche.

„Je mi moc líto zmařených životů třech našich mladých vojáků v Afghánistánu. Myslím na jejich rodiny a blízké,” napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

K tragické události se vyjádřil také Jiří Drahoš: „Tři mladí muži položili život za ochranu naší vlasti v boji proti terorismu. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jejich rodinám a blízkým!”

Autoři: ,