Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Politici vyzývají Klause, aby podepsal

Evropa

  21:36
PRAHA - Politici v reakci na proslov Václava Klause k ratifikaci Lisabonské smlouvy Senátem prezidenta vyzývají, aby podpis reformního dokumentu o Evropské unii nezdržoval a na to, zda senátoři ODS podají stížnost na smlouvu k Ústavnímu soudu nečekal.
Lisabonská smlouva - ilustrační foto.

Lisabonská smlouva - ilustrační foto. foto: www.svez.gov.si

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka hraničí Klausovy výroky o lisabonské smlouvě s prezidentovou ústavní rolí. Prezidenta také vyzval, aby respektoval většinové politické rozhodnutí a lisabonskou smlouvu podepsal.

"Výroky prezidenta Václava Klause o ´mrtvé lisabonské smlouvě´ považuji nejen za popření dosavadního vývoje českých národních dějin, ale i hraničící s jeho ústavní rolí. Oba zákonodárné sbory rozhodly a schválily lisabonskou smlouvu, Ústavní soud neshledal rozpor s Ústavou ČR. Vyzývám prezidenta Václava Klause, aby respektoval většinové politické rozhodnutí a lisabonskou smlouvu si nadále nebral jako rukojmí svého osobního politického angažmá. Jeho osobní politický boj dnes skončil. Bylo by pro mě zklamáním, kdyby pokračoval v minulých bitvách," uvedl Paroubek.

Senátor za ČSSD Jiří Dientsbier sice neočekává, že prezident smlouvu brzy podepíše, v úspěch ústavní stížnosti senátorů kolem Kubery ale nevěří.

"Poslání k Ústavnímu soudu je poněkud zbytečná věc, poněvadž Ústavní soud přece nebude rozhodovat podruhé jinak, než jak se poprvé jednomyslně vůči lisabonské smlouvě rozhodl," řekl.

Vedení ODS prezidenta nevyzývá
"Myslím, že teď už se s lisabonskou smlouvou obracejte přímo na něj (Klause), já prostě za vládu jsem ratifikační úkol splnil a v tom smyslu to pro mne skončilo," reagoval na prezidentovy výroky premiér v demisi Mirek Topolánek. Očekává ale ještě další obstrukce. "Ať už budou vedené kýmkoli, tak budou pod taktovkou Václava Klause," uvedl. Klaus ale podle něho může těžko dlouhodobě vzdorovat rozhodnutí obou komor parlamentu.

Pražský primátor Pavel Bém upozornil na to, že schvalování smlouvy není v souladu se závěry loňského kongresu ODS.

Bém, který je považován za kritika současného vedení ODS a za Klausova stoupence, v prohlášení  označil schválení smlouvy v Senátu za "další hořkou pilulku" nejen pro něj, ale i pro všechny konzervativce, kterým záleží na obraně elementárních národních zájmů České republiky. Bém podpoří stížnost na smlouvu k Ústavnímu soudu.

"Připomínám, že postup schvalování lisabonské smlouvy nekoresponduje se závazným usnesením prosincového kongresu ODS a jde jen na vrub současného vedení strany," uvedl Bém.

Narážel tím na usnesení loňského kongresu ODS, který rozhodnutí o ratifikaci smlouvy ponechal v kompetenci poslaneckého a senátorského klubu ODS, ale současně důrazně doporučil prosadit přednostní schválení mezinárodních smluv o protiraketové obraně USA. Ty schválila jen horní komora, zatímco sněmovna už schválila lisabonskou smlouvu, ale o radarových smlouvách zatím nehlasovala.

Také zelení a lidovci nechtějí zdržování
K podpisu smlouvy Klause vyzvali také zelení a místopředseda Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal.

Lidovci si podle místopředsedy sněmovny Kasala myslí, že prezident by se neměl stavět proti ústavní většině Poslanecké sněmovny a Senátu, která smlouvu podpořila. "Žádný člověk, ani prezident republiky, nemá právo vzdorovat 120 poslancům a 49 senátorům. Ústavní většina je bez debaty v naší zemi suverénem," uvedl Kasal.

"Rozhodování o ústavním právu prezidentovi nenáleží. Kdybychom tyto komplikace při přijímání předvídali, klidně by teď mohl být v ústavě článek, že když smlouvu schválí ústavní většina v obou komorách, tak ji prezident ne, že může, ale musí podepsat," dodal Kasal.

"Obstrukce, které ratifikaci lisabonské smlouvy provázejí, neustále škodí pověsti České republiky a vedou k její izolaci v EU," řekl mluvčí zelených Jiří Kubalík. Výzvu podepsali mimo jiné herec a šéf karlovarského Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška, filmový režisér Jan Hřebejk, spisovatel Arnošt Lustig, politolog Jiří Pehe a písničkáři Vladimír Mišík a Jaroslav Hutka.

Postoj Klause a jeho vyčkávání na postoj Ústavního soudu nechtěl designovaný premiér Jan Fischer v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu příliš komentovat. "Nehodnotím, jestli je to správné, nebo nesprávné. Je to určitě ústavní, je to autonomní rozhodnutí prezidenta republiky, jak se v té situaci zachová. A ještě vyčkejme, jestli opravdu ta stížnost k Ústavnímu soudu bude podána," dodal.

Autoři: ,