Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka: Dalík má privilegia, do vazby jdou jen členové ČSSD

Česko

  18:02
PRAHA - Pokud lobbista Marek Dalík uprchne, bude to zodpovědnost soudu, který odmítl jeho vzetí do vazby. Tímto způsobem reagovalo na středeční rozhodnutí hned několik politiků. Obvodní soud pro Prahu 4 ale tvrdí: Není důvod obávat se, že chce Dalík z Česka utéct.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: ČTK

"Je to zvláštní. Když policie pana Dalíka zatkla, očekávala jsem, že má tolik důkazů, že to bude v souvislosti s vazbou jasnější," reagovala pro Lidovky.cz na verdikt soudu první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Bude to tento soud, kdo se bude zpovídat v případě, že by uprchl," podotkla.

K TÉMATU:

Šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku rozhodnutí soudu rozzlobilo z jiného důvodu. "Zdá se, že v této zemi se do vazby posílají jen sociální demokraté," připomněl osud Davida Ratha. "Je to velmi zvláštní rozhodnutí soudu, zejména v porovnání s kauzou Rath, ale bohužel v logice ledabylého přístupu ke kauze Promopro," podotkl předseda ČSSD.

V kauze Promopro šlo o předražené služby během českého předsednictví EU. Agenda spadala pod současného ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) - více čtěte zde:

Podle Sobotky měl Dalík privilegia už za bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS), jemuž radil a k němuž ho pojí přátelský vztah. "Vypadá to, že privilegií užívá Dalík i za vlády Petra Nečase," řekl Sobotka.

Majetek má v Česku, neuteče

Soud se ve středu odpoledne rozhodl nevyhovět žádosti o vzetí Dalíka do vazby, protože podle něj pro vazbu neexistuje důvod. Není prý aktuální ani obava z útěku, ani obava z ovlivňování svědků.

"Pan Dalík u soudu podrobně popsal své majetkové poměry i poměry rodiny, přičemž všechen majetek má v Česku včetně trvalého bydliště," zdůvodnila mluvčí soudu Libuše Jungová, proč se soud neobává jeho útěku. Dalíkovi proto zůstal cestovní pas.

ČTĚTE VÍCE:

Nepravděpodobná je prý i možnost, že bude ovlivňovat svědky. "Hlavní svědci jsou v Americe a v Izraeli," zdůvodnila mluvčí. Dalíkův advokát Tomáš Sokol k tomu dodal: "Nikoho neovlivňoval dva roky, během kterých o vyšetřování věděl. Proč by to dělal teď."

ČSSD hrozí, že na Dalíka podá trestní oznámení

Na definitivním rozhodnutí se pak podepsal i Dalíkův příslib, že nebude mařit vyšetřování a bude spolupracovat s vyšetřujícími orgány.

ČSSD vadí i to, že Dalík podle deníku Insider mluvil u výslechu o tom, že v kauze Pandur šlo o korupci ve prospěch ČSSD. Strana si uvedené informace musí ale nejprve ověřit. "Pokud by to tak bylo, tak bychom podali trestní oznámení pro pomluvu," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. 

Existuje riziko, že Dalík zmizí, myslí si politici

Petr Nečas (ODS), premiér a předseda ODS:
"Beru rozhodnutí soudu na vědomí a nebudu dále komentovat průběh vyšetřování v této věci."

Radek John (VV), předseda strany a šéf sněmovního bezpečnostního výboru:
„Pokud pan Dalík začal vyprodávat v České republice své majetky a několik měsíců žil v Toskánsku, tak je rozhodnutí soudu šokující. Jestli tento stát přijde o tak důležitého svědka nebo spolupracujícího obviněného, který by mohl rozkrýt, jak tu mafie v minulých letech fungovala, bude to nenapravitelná škoda. Marek Dalík je člověk, který ví neuvěřitelně důležité informace pro rozkrytí korupce. Když ČR opustí, bude to šokující, šílené a bude se vkrádat podezření, jestli to nebyl cíl.“

Karolína Peake (LIDEM), vicepremiérka:
„Nepovažuji za vhodné vyjadřovat se k rozhodnutí soudu v živé kauze.“

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí a 1. místopředseda strany:
„Je to rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení. Pan Dalík je na svobodě, beru to na vědomí. Co k tomu víc můžu říct.“

Jan Vidím (ODS), poslanec a člen sněmovního bezpečnostního výboru:
„Překvapilo mě to. Společenská atmosféra říká: Ulovme co nejvíc velkých ryb za každou cenu. Pokud soudce vazební důvody nenašel, tak je to od něj projevem občanské odvahy. Žádost na uvalení vazby asi nebyla tak okovaná jako v jiných případech. Když ji soud neuvalil, asi usoudil, že pan Dalík nechce vzít dráhu. Podle mne se dá z prodeje podílu v restauraci dovodit, že chce někdo zemi opustit. Možná byl ale pan Dalík schopný soudu vysvětlit, že tomu tak není.“

Vojtěch Filip (KSČM), předseda strany:
„Rozhodnutí o vazbě je vždy odpovědností soudce. Stejně tak je ale jeho odpovědností, když pan Dalík zmizí - a potom bude muset být stíhán v zahraničí. Takové riziko myslím existuje, vzhledem k tomu, jaké nemovitosti v zahraničí pan Dalík má a jaké jsou jeho aktivity. Státní zástupce dobře věděl, co dělá, když o vazbu žádal.“

Autoři: , ,