Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Politický boj o boj s býky

Česko

Katalánský parlament zakázal ve středu býčí zápasy na území tohoto autonomního společenství. Nyní se nemohou ve Španělsku shodnout, jestli hrál větší roli soucit se zvířaty, nebo snahy Katalánců zavrhnout další symbol „španělství“. Konec koridy ve Španělích to ale rozhodně neznamená.

Dohled nad býčími zápasy spadá od dob Franciska Franka ve Španělsku do kompetence ministerstva vnitra. Podle oficiální ministerské statistiky se v roce 2009 konalo ve Španělském království celkem 1848 slavných corridas de toros. Ve více než sedmimilionovém Katalánsku, jehož autonomní parlament koridu ve středu zakázal, se zápasilo vloni jen dvacetkrát. Z hlediska celkového počtu mrtvých býků (ročně jich je ve Španělsku během zápasů usmrceno kolem šestnácti tisíc) i prodaných vstupenek na tuto fascinující i krutou podívanou je to jen pár hrstí písku ve španělské býčí aréně. Z „vnitráckých“ statistik lze tedy snadno vyčíst, že Katalánci koridě poslední dobou příliš neholdují.

Vzhledem k tomu, že zájem o býčí zápasy upadá v celém Španělsku, jen za poslední dva roky poklesla návštěvnost býčích zápasů v celé zemi skoro o třicet procent, bylo celkem pravděpodobné, že se v Katalánsku stane korida během pár let spíše raritou. Španělští politici, intelektuálové a toreadoři ale nyní emotivně hovoří o útoku na demokracii. Jejich oponenti z řad katalánských poslanců a aktivistů zase ne příliš přesvědčivě tvrdí, že jim jde pouze o ochranu zvířat proti zjevnému týrání.

„Kulturní genocida“ „Kam bychom to dotáhli, to by příště mohly (autonomní parlamenty) zakázat myslivost, automobilové závody, rybaření,“ prohlásil například vůdce opozičních lidovců (PP) Mariano Rajoy a jedním dechem dodal, že udělá vše, aby byl zákaz koridy v Katalánsku zrušen. Katalánské „ne“ býčím zápasům označil za útok na svobodu a demokracii a projev katalánského vymezování vůči společnému státu a hledání absurdních záminek, jak projevit odlišnost. Poslanec lidovců Jorge Maragas označil zákaz býčích zápasů za „kulturní genocidu“ a europoslanec Jaime Mayor Oreja (PP) rovnou prohlásil, že se jedná o ofenzivu nacionalistů a pomstu za nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, který deklaroval v červenci, že katalánský národní status je v rozporu s ústavou.

Předseda vládní Katalánské socialistické strany (PSC) José Montilla, který mimochodem sám hlasoval proti zákazu, odmítl politický kontext a deklaroval, že je omyl považovat tuto debatu za jakýsi barometr vztahů mezi Španělskem a Katalánskem. Zakažte i hořící býky Ještě před hlasováním o zákazu koridy se rozhořel spor i o takzvané correbous, tedy populární honičky s býky. Ty mají na rozdíl od koridy mnohasetletou tradici právě na jihu Katalánska.

„Lidovci nám řekli, že jestli nebudeme hlasovat pro koridu, budeme mít v budoucnu s correbous velké problémy,“ řekla Nuria Venturová, poslankyně socialistů z katalánského jihu. Těch se ovšem v Barceloně rozhodně vzdát nechtějí. Jedním z argumentů zastánců honiček je i to, že při correbous nebývá býk vždy usmrcen. Tak jednoduché to ovšem není.

Asi mediálně nejproslulejší honička s býky se koná vždy začátkem července v navarrské Pamploně.

Ve srovnání s pravými katalánskými correbous je ovšem samotné kličkování před kopyty a rohy turů na svatého Fermína v ulicích Pamplony, když si odmyslíme, že často končí klasickou koridou, jen nevinným šimráním býka na pytlíku. Tak například velmi oblíbené jsou v okolí katalánské Tarragony hry, kdy místní připevní býkovi na rohy hořící pochodně a honí se s pološíleným zvířetem v aréně. V dalších městech na jih od Barcelony zase „vítězí“ v correbous ten, komu se podaří shodit mnohasetkilového tura z přístavního mola do moře. Tou nejmírnější formou je pak přetahování a honička s býkem, který má kolem hlavy a rohů provazy. Kdyby se dala měřit míra fyzického i psychického utrpení zvířete, asi bychom museli konstatovat, že oproti katalánskému býkovi prožije průměrná česká kráva v jezeďáckém velkochovu harmonický a poklidný život; než ji odvezou na jatka. A španělský býk zápasník to zase má relativně rychle za sebou.

Ženy, děti, býci O co tedy katalánskému parlamentu šlo? Podle španělského filozofa Víctora Gómeze Pina by bylo mnohem lepší, kdyby Katalánci jasně deklarovali, že klasická korida do jejich kultury prostě nepatří, a učinili kroky, které by pomalu, ale jistě vedly až k možnému zákazu. To, co se ale v posledních dnech odehrálo, bylo pokrytecké a hysterické moralizování. Gómez Pin upozorňuje, že již před časem katalánská republikánská levice dala rovnítko mezi koridu a agresivitu a šovinismus namířené proti ženám, dětem, seniorům a imigrantům. Zatímco ochrana zmařených býčích životů a odpor k utrpení zvířat jsou z hlediska zákazu tradičních lidových slavností ještě obhajitelné, na kulturní rozdílnost by to v Barceloně uhráli asi jen těžko.

Francouzská herečka Brigitte Bardotová označila konec koridy v Katalánsku za vítězství demokracie. I přes stupiditu takového a jemu podobných výroků je nakonec pozice (nejen katalánských) ochránců zvířat v tomto sporu jediná čitelná. Korida se jim prostě nelíbí, zvířata při ní trpí. Pochopitelně by chtěli iniciovat konec býčích zápasů i ve zbytku Španělska, čemuž ale sami ochranáři nepřiznávají mnoho šancí na úspěch.

Protikatalánská rétorika Mariana Rajoye a dalších španělských politiků je důkazem, že na koridu, symbol všeho španělského, nikdo beztrestně sahat nebude, i toho, jak hluboce je dnes Španělsko rozdělené. V souvislosti s koridou se objevily na straně Madridu dokonce obavy o osud andaluské menšiny, která se za Frankova režimu usadila v průmyslové Barceloně. To už, pochopitelně jen ve verbální rovině, připomíná Balkán.

Býci se tak stali po fotbalistech (téměř polovina vítězného španělského „nároďáku“ byli Katalánci) záminkou k dalším politickým střetům mezi centralisty a katalánskou společností a poněkud absurdně sporům o další existenci jednotného Španělska.

Stejně tak ovšem souvisí zákaz býčích zápasů s všeevropskou snahou politiků regulovat kdeco a zplanýrovat vše, co se vymyká rámci sterilní, korektní a normované kultury. A v tom jsou přeborníci nejen barcelonští, ale s výjimkou národních symbolů, jako je korida, i madridští politici.

***

Spor se rozhořel i o takzvané correbous, tedy populární honičky s býky. Ty mají na rozdíl od koridy mnohasetletou tradici právě na jihu Katalánska.

O autorovi| STANISLAV ŠKODA, hispanista

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!