1. února 2017 8:11, aktualizováno  13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politickým náměstkem ministra Stropnického se stal Daniel Koštoval

Daniel Koštoval | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Koštoval | foto: MAFRA

Ministr obrany Martin Stropnický jmenoval s platností od středy politickým náměstkem Daniela Koštovala. Tím se Koštoval stal prvním a jediným náměstkem člena vlády na ministerstvu obrany.

Koštoval byl do konce ledna náměstkem pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany. Na jeho místo ministerstvo ve výběrovém řízení hledá náhradu. Dočasně byl vedením sekce pověřen ekonomický náměstek Pavel Beran. Podle informací LN by měl mít Koštoval nyní větší možnost průřezově řídit věci v rámci ministerstva.

Jako prvního náměstka Koštovala přivedl na ministerstvo v roce 2013 ministr obrany z vlády Petra Nečase Vlastimil Picek, tehdy na této pozici vystřídal Jiřího Borovce. Pětačtyřicetiletý Koštoval předtím působil na více pozicích v rámci ministerstva zahraničí a také na českých velvyslanectvích ve Washingtonu a v Moskvě. Na ministerstvu obrany dosud ani jeden ze dvou možných postů politického náměstka obsazen nebyl.

„Naším cílem je efektivní řízení akvizičního systému, které povede k co nejlepšímu čerpání přiděleného rozpočtu. Úkolem politického náměstka proto bude řízení strategických modernizačních projektů, které v letošním roce vrcholí,“ uvedl ke změně Stropnický.

Podle tiskového oddělení letos předpokládá ministerstvo obrany uzavření smluv nebo finalizaci významných zbrojních zakázek za 26 miliard korun.

Za pomalé uzavírání modernizačních projektů je v posledních měsících ministerstvo terčem kritiky. Někteří poslanci ze sněmovního výboru pro obranu vinu přisuzují i Koštovalovi, který za akvizice zodpovídá.

Média v posledních týdnech o Koštovalovi spekulovala jako o jednom z favoritů na post ministra obrany, pokud by se Stropnický rozhodl kandidovat na prezidenta, a z čela ministerstva by proto ještě před sněmovními volbami odešel.

Poslanci kritizují změnu ve vedení ministerstva obrany

Změnu ve vedení ministerstva obrany, kde se dosavadní náměstek pro akvizice Daniel Koštoval nově stal politickým náměstkem ministra, zkritizoval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Označil ji za manažerské selhání. Opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS) považuje Koštovalův odchod z čela sekce pro akvizice za důsledek neutěšeného stavu ministerstva obrany. Podle člena sněmovního branného výboru Antonína Sedi (ČSSD) se Koštoval v čele sekce pro řízení akvizic neosvědčil.

Hamáček, který je stínovým ministrem obrany, odůvodnění Koštovalova odchodu označil za nedostatečné. „Personální rošády na postu náměstka pro akvizice nelze vnímat jinak než vážné manažerské pochybení,“ uvedl. Post náměstka pro akvizice je podle něj náročnou funkcí a osvojení problematiky nějaký čas trvá. Připomněl, že se v této funkci za dobu Stropnického v čele resortu vystřídali již čtyři úředníci.

Stav úseku akvizic na ministerstvu obrany zkritizovala i opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS). „Přestože ministr Stropnický neustále proklamuje, že zlepší akviziční proces a modernizuje armádu, realita je diametrálně odlišná,“ uvedla. Odchod Koštovala z postu náměstka pro akvizice je podle ní důsledkem „neutěšeného stavu na ministerstvu obrany“. Poznamenala, že „jen dokresluje fatální neschopnost ministra efektivně a účelně řídit akviziční proces“. Důležité modernizační projekty se podle ní zdržují.

Koaliční poslanec a člen výboru pro obranu Seďa výměnu přivítal, Koštoval se podle něj v oblasti akvizic neosvědčil. Pozastavil se nad tím, že se tuto informaci členové sněmovního branného výboru dozvěděli z médií, a nikoli od Stropnického.

Další z členů výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) ke změně uvedl, že Koštoval dělal maximum „mezi nerozhodným ministrem a alibistickým generálním štábem“. Poznamenal, že důvody Stropnického kroku nezná.

Opoziční poslanec Marek Ženíšek (TOP 09) ČTK sdělil, že k hodnocení změny by musel znát Koštovalova nástupce. „Za ministerstvo je odpovědný ministr, pokud bych měl tedy kritizovat pomalost či malou ambici v akvizicích, pak nese odpovědnost ministr,“ uvedl Ženíšek.

Koštoval již v pozici prvního náměstka na obraně působil od roku 2013 za ministrování Vlastimila Picka. Na ministerstvo přišel z Černínského paláce, kde vedl sekci mimoevropských zemí, působil také na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu. Zabýval se otázkami energetické bezpečnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz