Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Političtí náměstci na odpis. Změny klíčových úředníků na ministerstvech vyjdou na miliony


Tisková konference ministra vnitra Jana Hamáčka k personálním změnám na ministerstvu se konala 27. dubna 2021 v Praze. Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka na MZV stal bývalý šéf Asociace krajů Michal Hašek, legislativní sekci povede Petr Vokáč. (27. dubna 2021) | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Nová vládní koalice zdědí na ministerstvech a úřadech spolupracovníky, které sem během uplynulých osmi let vybrala hnutí ANO a ČSSD. Představitelé koalic Spolu a PirSTAN se přitom netají úmyslem, že si chtějí přivést vlastní odborníky pro uplatňování svých vizí. Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová v té souvislosti nevyloučila změnu zákona o státní službě. „Přemýšlíme i o otevření služebního zákona,“ řekla předsedkyně TOP 09.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Jednou z mála možností, jak se obklopit „svými“ lidmi, je vyměnit takzvané politické náměstky. Každý ministr může mít nejvýše dva. V odborné hantýrce se jim říká náměstek člena vlády. A to proto, že může ministra zastupovat na jednání kabinetu anebo vystupovat při schůzích sněmovních výborů. Aktuálně se dle analýzy serveru Lidovky.cz v pozicích politických náměstků nachází třináct lidí. Jsou mezi nimi exministr zahraničí Jan Kohout či někdejší hejtman Michal Hašek (ČSSD), který působí na ministerstvu vnitra. Právě jejich výměna bude prvním krokem, jejž pětikoalice učiní, až se ujme vlády.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: