Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Političtí vězni“ jsou v exekuci

Česko

Soud uvalil na Konfederaci politických vězňů exekuci.

Kvůli odebrané slevě na vlak. Šéfka Konfederace Naděžda Kavalírová platit odmítá.

PRAHA Soud nařídil exekuci na Konfederaci politických vězňů. V polovině září tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2 kvůli bagatelní pohledávce pětaosmdesátiletého plukovníka letectva ve výslužbě Josefa Hejtmánka – jednoho z hlavních kritiků předsedkyně Konfederace Naděždy Kavalírové.

Vedení Konfederace Hejtmánka v roce 2009 vyloučilo, ovšem někdejší politický vězeň to považuje za protiprávní akt msty a soudně se domáhá nápravy. Součástí jeho boje jsou i tři žaloby, ve kterých si stěžuje, že mu Kavalírová odmítla prodloužit slevovou kartu na vlak, díky které mohl jezdit na akce Konfederace. Právě kvůli jedné z nich soud nařídil, aby písecký exekutor Svatopluk Pazderka z Konfederace vymohl 1582 korun.

Konfederace nyní nesmí nakládat se svým majetkem, a za provedení exekuce by navíc měla zaplatit osm tisíc korun.

Hejtmánek, který byl v roce 1950 odsouzen k tříletému trestu vězení, nařízení exekuce uvítal: „Paní Kavalírová v rozporu se stanovami vymýšlí protiprávní šikanu lidí, kteří s ní nesouhlasí. A odebrání In karty na vlak šikanou je.“

Nehledě na fakt, že Konfederaci v případě nezaplacení hrozí obstavení účtů či zabavení části majetku, Kavalírová tvrdí, že tak neučiní: „Přirozeně, že to nebudeme platit. Je to naprosto falešné.“ Jak bude konfederace postupovat, neprozradila. Je to prý „věcí právníků“. Z usnesení o nařízení exekuce ovšem plyne, že si Konfederace může podat odvolání k městskému soudu.

Tvrdé boje zuří v Konfederaci již řadu let. Odbojní členové Kavalírovou kritizují hlavně za to, že se chová diktátorsky, šikanuje své odpůrce a svévolně je nechává z Konfederace vylučovat.

Nemá nás co vést. Pracovala 18 let na ministerstvu Hejtmánka spolu s dalším „nespokojencem“ Františkem Přesličkou vyloučila Rada Konfederace loni v květnu, a to hlavně kvůli několika kritickým dopisům, které rozeslali členům organizace. „Nedodržuje stanovy Konfederace ani české zákony a nikdo z vedení se proti tomu neozve,“ říká Hejtmánek. „Byl to dobrý mukl, dobře se s ním spolupracovalo, on se pak ale spojil s lidmi, kteří nejsou členy Konfederace a trpí různými falešnými představami,“ namítá Kavalírová.

Kritici vyčítají Kavalírové i její chování před listopadem 1989. Vadí jim například, že za normalizace pracovala dlouhých 18 let na ministerstvu sociálních věcí. Server iDnes navíc nedávno našel dotazník z r. 1978, do kterého Kavalírová vyplnila, že je členkou Svazu československo-sovětského přátelství. Ona to však odmítla a dodala, že na ministerstvo ji vzali jen kvůli tomu, že zamlčela své věznění.

Autor: