Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
27. listopadu 2010 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Političtí vězni u soudu. 'Vedení používá gestapácké metody,' stěžuje si vyhozený

Šéfka Konfederace Naděžda Kavalírová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Konfederace Naděžda Kavalírová | foto: Lidové noviny

PRAHA Političtí vězni se léta potácí ve svárech. Vyloučení členové obviňují šéfku Konfederace Naděždu Kavalírovou z diktátorských metod.

Až před soud dospělo vyhazovaní odbojných členů z Konfederace politických vězňů. Obvodní soud pro Prahu 2 včera začal projednávat žalobu bývalého přerovského politického vězně Františka Přesličky. Ten tvrdí, že jej loni v květnu nechala předsedkyně Konfederace Naděžda Kavalírová z řad politických vězňů vyloučit zcela svévolně, když prý nerespektovala ani stanovy "vlastní" organizace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Do dneška nevím, za co to bylo. Když je ale jednání rady, tak u dveří stojí bodyguard a dál mě nevpustí," řekl LN po jednání Přeslička.

Přesličkův advokát Petr Kočí u soudu argumentoval, že podle stanov Konfederace může člena vyloučit jen schůze jeho pobočky. Přesličku, který je šéfem přerovské pobočky, ovšem kvůli "rozvratnické činnosti" vyloučila rada Konfederace a jeho případem se pak podle Kočího odmítla zabývat i smírčí komise.

Gestapácké metody?
Advokát Konfederace Josef Václav Martínek nejdřív zkoušel uspět tvrzením, že žaloba je z formálních důvodů neprojednatelná. To ale soudkyně Otília Hrehová odmítla: "Nezastávám tento názor." Poté argumentoval tvrzením, že "rozhodnutí rady nelze napadnout, neboť neexistuje".

Jak to přesně myslel, neobjasnil. Snad to souvisí s tím, že rada formálně vyloučila Přesličku jen ze svých řad, a nikoliv z celé Konfederace. Podle Přesličky s ním ale vedení jedná jako se zcela vyloučeným: "Nebyl jsem si schopen koupit ani členské známky." Kočí proto soudu předložil tři dokumenty, které prý úplné vyloučení dokazují.

Metody vedení Konfederace považuje Přeslička za "gestapácké". Kavalírová ale vždy jakékoliv zneužívání moci odmítala. K včerejšímu jednání nepřišla a nebrala ani mobil. Přeslička v roce 1950 dostal osmiletý trest za rozšiřování protirežimních letáků. Z něj si odseděl 27 měsíců. Spory Konfederací zmítají již léta.

ČTĚTE TAKÉ:

K vyhazování či pozastavování členství vedení Konfederace sáhlo v případě svých otevřených kritiků. Přesličkovi přihoršilo to, že se zastal odpůrce Kavalírové a odpůrce komunistického režimu z dob normalizace Vladimíra Hučína. Kromě Přesličky bylo z Konfederace vyhozeno i několik jejích dalších předních členů – severočeský Josef Hejtmánek či František Zahrádka z Příbrami. I ti chtějí věc dotáhnout až k soudu.

Kritici vyčítají Kavalírové i její chování před listopadem 1989. Vadí jim třeba, že za normalizace pracovala na ministerstvu sociálních věcí. Server iDNES také nedávno našel dotazník z r. 1978, do kterého Kavalírová vyplnila, že je členkou Svazu československo-sovětského přátelství. To však Kavalírová odmítá. Spor bude pokračovat v únoru, kdy také zřejmě padne rozsudek.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...