Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politik je z masa a kostí, zjistila policie. A začal hon na korupčníky

Česko

  10:00
PRAHA - Vyšetřovatelé zjistili, že i politik je jen obyčejný člověk, pro kterého platí zákony. To je pocit, který osvobozuje a nabíjí je energií do další práce, vysvětluje si počet obviněných vysoce postavených politiků a úředníků v uplynulém půl roce David Ondráčka z Transparency International.

David Ondračka, ředitel Transparency International ČR foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

David Ondráčka: Policie už ví, že i politik je z masa a kostí

- ředitel české pobočky Transparency International

"Emancipace policie a státního zastupitelství je nezastavitelná a povede k důslednému vyšetřování politické korupce. Má 4 důvody: zásadní personální změny na SZ v čele s Pavlem Zemanem, větší stabilita šéfů speciálních policejních útvarů a aktivnější veřejnost, nevládky a média při rozkrývání kauz a nekalých obchodů. A hlavně vyšetřovatelé zjistili, že politik je obyčejný člověk z masa a kostí a je možné ho „zrealizovat“ stejně jako kohokoliv jiného. To je pocit, který osvobozuje a nabíjí je energií do další práce."

Exkluzivní anketa Lidovek.cz: Co řekli experti o korupci?

Daniela Zemanová: Politická podpora? Není koncepční

Daniela Zemanová

- soudkyně Nejvyššího správního soudu

"Nejsem si jistá, zda nastal nějaký „bod zvratu“ – to navozuje pocit, že za tímto bodem už bude korupce vždy úspěšně stíhaná, což pravděpodobně neodpovídá realitě. V každém případě však byla úspěšně zahájena trestní řízení proti několika osobám v souvislosti s korupčním jednáním a z pohledu vnějšího pozorovatele jsou tato řízení nyní, na rozdíl od minulosti, vedena přesvědčivě a profesionálně.

Vzhledem k tomu, že se tyto změny začaly projevovat bezprostředně po změně osoby nejvyššího státního zástupce a celkově po provedení změn ve vedení a řízení státního zastupitelství,  považuji to za jeden ze zásadních důvodů případného „zvratu“ ve stíhání korupce. Samozřejmě nelze pominout práci příslušných útvarů policie – i tam muselo dojít ke kvalitativnímu posunu k lepšímu.

Politickou podporu boje proti korupci zatím nehodnotím jako ucelenou a koncepční."

Jaroslav Fenyk: Došly prostředky. Nebo trpělivost?

Právník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Fenyk.

- český právník, bývalý náměstek na nejvyšším zastupitelství

"Podle mého názoru je hlavní příčina v tom, že "kmotři", kteří donedávna ovlivňovali politickou scénu, už nemají takový vliv. Možná jim došly prostředky, nebo některým kruhům trpělivost?"

Tomáš Šmíd: V případě Dalíka jsem pesimistou

Tomáš Šmíd

- politolog, zabývá se mj. organizovaným zločinem, předseda CBSS

"Já bych si dovolil nahlížet na situaci střízlivě. Za prvé je třeba mít na paměti, že ani jeden ze sledovaných případů neskončil pravomocným rozsudkem. Z hlediska trestního práva se tedy stále jedná o nevinné lidi. A ačkoliv trestuhodnost jejich jednání je ve většině případů pravděpodobná, někdy až očividná a zřejmá, s hodnocením trestnosti je třeba počkat, až budou završeny veškeré etapy trestního řízení. Až poté můžeme zodpovědně hodnotit práci orgánů činných v trestním řízení.

V případě Marka Dalíka jsem například pesimistou, že bude kdy za své nestandardní aktivity pohnán k odpovědnosti, natož, že by byli potrestání lidé, kteří mu umožňovali bez jakýchkoliv mandátů a prověrek producírovat se po jednáních o zbrojních zakázkách. Napasovat toto systémové selhávání do rámců trestního práva a do trestní odpovědnosti konkrétních osob po 5-6 letech bude z hlediska zisku neprůstřelných důkazů náročné. Případ Rath se zdá být v tomto ohledu přece jen důkazně mnohem silnější.

Nicméně osobně si myslím, že k jistému posunu dochází, minimálně ve zvýšené snaze některých orgánů konat svoji práci. Podle mne nejdůležitější změnou byla změna na postu nejvyššího státního zástupce v podobě příchodu Pavla Zemana a nejspíše také jakýsi restart na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) vedeném Tomášem Martincem. Nicméně znovu podotýkám, že na zodpovědnou evaluaci je ještě brzy, ba příliš brzy."

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat