Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politik je z masa a kostí, zjistila policie. A začal hon na korupčníky

David Ondračka, ředitel Transparency International ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Ondračka, ředitel Transparency International ČR | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vyšetřovatelé zjistili, že i politik je jen obyčejný člověk, pro kterého platí zákony. To je pocit, který osvobozuje a nabíjí je energií do další práce, vysvětluje si počet obviněných vysoce postavených politiků a úředníků v uplynulém půl roce David Ondráčka z Transparency International.

David Ondráčka: Policie už ví, že i politik je z masa a kostí

- ředitel české pobočky Transparency International

"Emancipace policie a státního zastupitelství je nezastavitelná a povede k důslednému vyšetřování politické korupce. Má 4 důvody: zásadní personální změny na SZ v čele s Pavlem Zemanem, větší stabilita šéfů speciálních policejních útvarů a aktivnější veřejnost, nevládky a média při rozkrývání kauz a nekalých obchodů. A hlavně vyšetřovatelé zjistili, že politik je obyčejný člověk z masa a kostí a je možné ho „zrealizovat“ stejně jako kohokoliv jiného. To je pocit, který osvobozuje a nabíjí je energií do další práce."

Exkluzivní anketa Lidovek.cz: Co řekli experti o korupci?

Daniela Zemanová: Politická podpora? Není koncepční

Daniela Zemanová, soudkyně Nejvyššího správního soudu

Daniela Zemanová

- soudkyně Nejvyššího správního soudu

"Nejsem si jistá, zda nastal nějaký „bod zvratu“ – to navozuje pocit, že za tímto bodem už bude korupce vždy úspěšně stíhaná, což pravděpodobně neodpovídá realitě. V každém případě však byla úspěšně zahájena trestní řízení proti několika osobám v souvislosti s korupčním jednáním a z pohledu vnějšího pozorovatele jsou tato řízení nyní, na rozdíl od minulosti, vedena přesvědčivě a profesionálně.

Vzhledem k tomu, že se tyto změny začaly projevovat bezprostředně po změně osoby nejvyššího státního zástupce a celkově po provedení změn ve vedení a řízení státního zastupitelství,  považuji to za jeden ze zásadních důvodů případného „zvratu“ ve stíhání korupce. Samozřejmě nelze pominout práci příslušných útvarů policie – i tam muselo dojít ke kvalitativnímu posunu k lepšímu.

Politickou podporu boje proti korupci zatím nehodnotím jako ucelenou a koncepční."

Jaroslav Fenyk: Došly prostředky. Nebo trpělivost?

Právník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Fenyk.

- český právník, bývalý náměstek na nejvyšším zastupitelství

"Podle mého názoru je hlavní příčina v tom, že "kmotři", kteří donedávna ovlivňovali politickou scénu, už nemají takový vliv. Možná jim došly prostředky, nebo některým kruhům trpělivost?"

Tomáš Šmíd: V případě Dalíka jsem pesimistou

Politolog Tomáš Šmíd

Tomáš Šmíd

- politolog, zabývá se mj. organizovaným zločinem, předseda CBSS

"Já bych si dovolil nahlížet na situaci střízlivě. Za prvé je třeba mít na paměti, že ani jeden ze sledovaných případů neskončil pravomocným rozsudkem. Z hlediska trestního práva se tedy stále jedná o nevinné lidi. A ačkoliv trestuhodnost jejich jednání je ve většině případů pravděpodobná, někdy až očividná a zřejmá, s hodnocením trestnosti je třeba počkat, až budou završeny veškeré etapy trestního řízení. Až poté můžeme zodpovědně hodnotit práci orgánů činných v trestním řízení.

V případě Marka Dalíka jsem například pesimistou, že bude kdy za své nestandardní aktivity pohnán k odpovědnosti, natož, že by byli potrestání lidé, kteří mu umožňovali bez jakýchkoliv mandátů a prověrek producírovat se po jednáních o zbrojních zakázkách. Napasovat toto systémové selhávání do rámců trestního práva a do trestní odpovědnosti konkrétních osob po 5-6 letech bude z hlediska zisku neprůstřelných důkazů náročné. Případ Rath se zdá být v tomto ohledu přece jen důkazně mnohem silnější.

Nicméně osobně si myslím, že k jistému posunu dochází, minimálně ve zvýšené snaze některých orgánů konat svoji práci. Podle mne nejdůležitější změnou byla změna na postu nejvyššího státního zástupce v podobě příchodu Pavla Zemana a nejspíše také jakýsi restart na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) vedeném Tomášem Martincem. Nicméně znovu podotýkám, že na zodpovědnou evaluaci je ještě brzy, ba příliš brzy."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!