Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politika pod vlivem: Kalouskovy dva panáky vs. Zemanova viróza

Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo financí odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně | foto: ČTK

PRAHA Oba patří mezi vrcholné politiky a oba se nedávno ztrapnili. Jeden se potácel při vrcholném slavnostním aktu, druhý zase nesrozumitelně huhlal při rozhovorech pro média. Právě kvůli vrávorání Miloše Zemana se v běžné řeči uchytila "viróza" jako synonymum pro opilství. Díky Miroslavu Kalouskovi zase kolují vtipy o tom, že jedna sklenička může mít i několik litrů.

Je čtvrtek 9. května 2013. Po recepci na ruské ambasádě vyráží prezident Miloš Zeman na Pražský hrad. Čeká ho ceremoniál odemykání korunovačních klenotů. Jenže prezident očividně není ve své kůži. Potí se, je malátný a často se přidržuje zdi. 

"Podepsala se na něm lehká viróza," vysvětlovala na druhý den Zemanovu indispozici hradní mluvčí Hana Burianová. Z vysvětlení Zemanova klopýtání u klenotů se okamžitě stal hit internetu s nespočtem parodií. (VÍCE ČTĚTE ZDE

KALOUSEK PRO RADIOŽURNÁL:

Vybrané ministrovy výroky z vysílání Českého rozhlasu.

Já vůbec nevím kdo je Hrubeš (směje se)

Hrubeš pravděpodobně dostal nějaký úkol od předsedy vlády...a...prostě...teď řekněme jak je to...jak to musí být.

Ještě prosím aby všichni pochopili rozdíl mezi provozovnou, kde je zatopených 5% a kde......(Kalouskovu větu musela po chvíli doplnit redaktorka)

V ten samý den ministr financí pronese svůj bonmot: "Já jsem to sice neviděl, ale v pátek jsem slyšel, že chybělo málo a ke korunovačním klenotům koruně, žezlu a jablku, přibyla ještě šavle," přisadil si Kalousek. Tím pobouřil především politiky ze "Zemanovy" SPOZ. "Jestli pan Kalousek píše něco o nějakých šavlích, měl by si nejprve zamést před vlastním prahem a raději pomlčet," reagoval na Kalouskův výrok předseda Zemanovců Zdeněk Štengl.

'Nevymlouvám se na Alpu ani virózu'

Téměř po pouhém měsíci, 6. června, se ministrovi bonmot o šavli vrací jako bumerang. To když ho redaktorka Radiožurnálu požádá o vysvětlení odpouštění daně z příjmu podnikatelům zasaženým povodní. Kalousek koktá, zadrhává a jen ztežka hledá slova. Záznam s jeho projevem se rychle šíří po sociálních sítích. Jako první o něm informuje server Lidovky.cz. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

O pár chvil později mu volají také redaktoři serveru TN.cz. To už má ministr problém i s jednoduchými větami - některé se snaží říci správně i čtyřikrát. Neúspěšně.  Přesto stále odmítá, že by byl opilý. Serveru Lidovky.cz řekl, že je příliš unavený z povodní, které zasáhly i jeho rodinu. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

6. června 2013

Druhý den ráno však ministr obrací. "Dal jsem si dva panáky," přiznal Kalousek. Jenže i toto vysvětlení je již za několik okamžiků teřčem vtipů. "Obávám se, že nic netušícímu panu ministrovi obsluha místo panáků podstrčila dvoudeckové skleničky," dobíral si ministra koaliční poslanec Viktor Paggio (LIDEM).

Většina jeho kolegů však cení jeho "chlapské přiznání" (VÍCE ČTĚTE ZDE). Později Kalousek prohlásí, že se na Alpu (narážka na bývalého ministra zahraničí Jana Kavana) ani na virózu vymlouvat nebude a všeho lituje.

Anketa

Kdo podle vás vysvětlil svou indispozici lépe?

Miloš Zeman 124
Miroslav Kalousek 1192
Oba ji vysvětlili věrohodně 22
Při vysvětlování mne zklamali oba 284

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!