10. srpna 2012 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politologové: Strana kolem Ratha? To je mimo realitu

Mluvčí hejtmana Berill Mascheková odpovídá novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí hejtmana Berill Mascheková odpovídá novinářům. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Hnutí Středočeši2012.cz moc velkou naději na úspěch ve volbách nemá, shodují se politologové. Uskupení, které se zaklíná jménem Davida Ratha a za kterým stojí hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl, Rathova bývalá tisková mluvčí Berill Mascheková či Rathova manželka Eva, má podle nich spíše z exhejtmana udělat oběť a zvýšit mu popularitu.

Rudolf Kučera - politolog, vysokoškolský pedagog
"Myslím, že naději na úspěch ve volbách nemají. V krajích uspějí jako obvykle velké strany a tyto malé nové subjekty nemají šanci. A myslím, že to je v pořádku. Oni mají pouze malý cíl, a to ukázat, že nějaké hlasy získají a občané je tak nepovažují za zločince. V politice pravděpodobně vůbec být nechtějí, tam by nic nedokázali."

O úmyslu lidí spojených s Rathem jít do voleb psaly LN - ČTĚTE ZDE:

Vladimíra Dvořáková - politoložka, předsedkyně Akreditační komise
"Nemyslím si, že by tento subjekt mohl vyhrát krajské volby, ale nevylučuji možnost překročení 5% hranice. Záleží také na kampani, jakou povedou. Ve Středních Čechách je problematická situace, ČSSD má teď negativní obraz právě kvůli Rathovi, ODS také nemá nějakou skvělou pozici, lidé Bendla zpět nechtějí. Takže je tam vyprázdněný prostor, který můžou Středočeši 2012 vzít nezávislým spolkům."

Jan Herzmann - generální ředitel Factum Invenio
"Obecně platí, že různá krajská sdružení mají v těchto volbách značnou šanci, zejména pokud jsou málo spojena s centrální politikou a etablovanými politickými stranami. Ale jestli se to vztahuje i na sdružení, které je úzce spojeno s Davidem Rathem, jehož mediální obraz teď opravdu není nejlepší, o tom trochu pochybuji."

Josef Mlejnek - politolog
"Myslím, že vědí, že nemají šanci vyhrát. To vůbec není sestavené s cílem uspět ve volbách. Spíš by tak Rath získal status politika, který může říkat, že mu znemožňují kandidaturu ve volbách. Nebo za tím žádný záměr není a jen to svědčí o psychickém stavu Davida Ratha, který prostě není dobrý. Třeba propadl ideji, že část lidí ve Středních Čechách mu bude vděčná za jeho práci a dají mu to ve volbách najevo. Takže je to projev zoufalosti. Je to mimo realitu."

Michaela Černá, ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!