Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Politologové: Ve sporu o policejní reformu jde hlavně o politiku

Česko

  14:14
V současném sporu vládní koalice o chystanou reorganizaci policejních útvarů jde podle politologů a odborníků, spíše o politickou než věcnou stránku věci. O vážnosti situace politologové nepochybují, podle některých z nich o tom vypovídá i fakt, že se kvůli ní sešla Bezpečnostní rada státu. O tom, co bylo skutečným popudem k vyhrocení situace, ale nechtěli spekulovat, říkají, že „nevidí do struktur“. Podle některých politologů byl důvodem kauzy boj o vliv, kontrolu strategických informací a dosah na policii a státní zastupitelství.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan přichází na zasedání Bezpečnostní rady státu. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Střet byl pragmatický, schylovalo se k němu dlouho, spíš překvapilo, že k němu došlo relativně tak pozdě,“ řekl politolog a odborník na politický marketing Jan Kubáček. Dodal, že se dlouhodobě ví o souboji mezi sociální demokracií a hnutím ANO, a o tom, že předseda ANO Andrej Babiš má blízko k Robertu Šlachtovi. Ten kvůli policejní reformě původně rezignoval na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, dnes ale uvedl že si svůj odchod ještě rozmyslí.

Vyostření vztahů ve vládní koalici kvůli policejní reformě považuje Kubáček i za předvolební kampaň. Ta ale nemusí skončit podzimními senátními a krajskými volbami, ale může s větší intenzitou pokračovat do sněmovních, případně i prezidentských voleb. „Obnažilo to všechny neurologické body ve vládní koalici,“ řekl Kubáček.

Podle něj spor otevřeně rozdělil vládu na dva tábory pod vedením dvou premiérů, a to Bohuslava Sobotky a Babiše. Ti se dostali do otevřeného souboje, ve kterém jsou limitováni pouze dvěma faktory. „Vědí, že se musí ve vládě tolerovat a musí to udržet do řádného termínu sněmovních voleb, protože veřejnost trestá za bezdůvodné rozbití vlády. Druhým mantinelem je, že rozpad vlády a hlavně předčasné volby nepodporuje prezident Miloš Zeman,“ upozornil.

Jan Outlý z Metropolitní univerzity si myslí, že spor se nyní dostal do fáze, kdy řešení bude bagatelizováno, aby se ukázalo, že každý něco získal a každý něco ztratil. ČSSD se ale bude podle něj snažit, aby stoprocentním vítězem nebyl Babiš a nezískal mediální převahu. „O to asi jde nejvíce,“ řekl Outlý. To, že se kvůli řešení situace sešla Bezpečnostní rada státu, podle něj naznačuje vážnost sporu. Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze prý není s to posoudit motivy nositelů plánu policejní reorganizace ani jejich kritiků. Nemyslí si ale, že reorganizace policie je obdobou triviální změny organizačního schématu ministerstva XY. „Samotný zájem politiků mne tudíž ani nepřekvapuje ani nepohoršuje,“ uvedl.

Politolog Filozofické fakulty Univerzity Palackého Tomáš Lebeda nedokáže posoudit, do jaké míry je spor divadlem a do jaké míry je závažný. Soudí pouze, že „normální smrtelník neví, co je zatím“.

Autor: