1. prosince 2006 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Polonium otrávilo dalšího muže

Bývalý ruský agent Litviněnko (před a po útoku jedem).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ruský agent Litviněnko (před a po útoku jedem). | foto: MARTYN HAYHOW/HANDOUT AFP

LONDÝN  Britská televize Sy News informovala, že Litviněnko není jediným, kdo byl kontaminován vysoce radioaktivní látkou polonium 210. Další oběťí je patrně Ital Scaramella, který se 1. listopadu setkal s bývalým ruským agentem Alexandrem Litviněnkem.

Oznámila to dnes britská televizní stanice Sky News, která vychází ze zprávy britské Agentury pro ochranu veřejného zdraví (HPA).

Tato agentura v komuniké uvedla, že další osoba, která byla v přímém a blízkém kontaktu v Litviněnkem, má v organismu značné množství radioaktivního izotopu polonia 210. Jeho identitu však neuvedla. Podle televize Sky News jde o Scaramellu. Televize ale neuvedla, z jakého zdroje čerpal její zpravodaj u Scotland Yardu. Potvrdit identitu Scaramelly odmítá i policie.

Scaramella se setkal s Litviněnkem 1. listopadu kolem 15. hodiny v japonské
restauraci na Piccadilly v centru Londýna. Tentýž večer se u Litviněnka projevily první příznaky otravy, na niž potom 23. listopadu zemřel. Vysoce radioaktivní polonium 210 bylo objeveno v jeho moči až den po jeho smrti.

Scaramella se vrátil do Londýna a podrobil se testům na radioaktivitu. Ještě v úterý jeho advokát tvrdil, že poloniem 210 kontaminován nebyl. Testy podle něj neprokázaly žádné stopy radioaktivních látek.

V minulosti Scaramella pracoval jako poradce italského parlamentního výboru
zkoumajícího dokumentaci kolem někdejších sovětských výzvědných aktivit v Itálii, nyní se označuje za bezpečnostního konzultanta. Na schůzce informoval Litviněnka o skutečnosti, že jejich životy jsou zřejmě v nebezpečí, které jim hrozí od petrohradského zločineckého podsvětí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!