18. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poloviční kapesné. Ruské studenty v Česku drtí pád rublu

Pád rublu trápí Rusy studující v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pád rublu trápí Rusy studující v Česku. | foto: Shutterstock

PRAHA Strmý pád rublu zasáhl i Rusy studující v Česku. Slabší kurz se razantně projevil na penězích, které jim rodiče posílají z Ruska. Pro některé je tak výhodnější na studijní náklady vydělávat brigádami, než se spoléhat na ztenčující kapesné z vlasti.

„Rodiče mi poslali peníze, které měly stačit na zaplacení životních nákladů a školného, ale po přepočtu rublů na koruny mi nezbudou téměř žádné peníze,“ popisuje svou situaci dvacetiletá ruská studentka Saša, která v Česku druhým rokem chodí na Vysokou školu hotelovou v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Menší „kapesné“ je obzvláště nepříjemné i proto, že se blíží Vánoce a oslavy nového roku „Chtěla jsem ještě příteli a rodičům koupit nějaké dárky, teď to ale bude problematické,“ lituje Saša.

Podobný problém má i Nikita, student Metropolitní univerzity v Praze. „Rodiče večer volali a seznámili mě se situací v Rusku. Řekli, že bude lepší financovat můj pobyt z peněz, které tu vydělám na brigádách,“ tvrdí.

Kapesné z Ruska je kvůli aktuálnímu kurzu rublu skoro poloviční, než před pár měsíci. Slabší měnu Rusové zatím pociťují především při platbě v zahraničí.

Zbavují se rublů

Podle Českého statistického úřadu studovalo v roce 2012 v tuzemsku 3408 lidí z Ruska. Po Slovácích se tak jedná o druhou nejvíce zastoupenou skupinu cizinců na vysokých školách v Česku.

Rubl začal klesat poté, co Evropská unie a Spojené státy zavedly vůči Rusku sankce kvůli anexi Krymu a podporování proruských separatistů na východě Ukrajiny. Zemi, závislé na exportu ropy, nepomohlo ani její dramatické zlevňování.

Ruská měna pravidelně klesá od poloviny srpna. Zatím nejvíce skokově oslabila v úterý, kdy se cena za jeden dolar vyšplhala až na 80 rublů (více ZDE). Někteří Rusové na situaci reagujískupováním zboží v obchodě a snahou vyměnit co nejvíce rublů za eura či dolary.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz