Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Polovina dospělé populace EU dostala první dávku vakcíny. Nejvíce je očkovaných Pfizerem

Očkováná proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brusel - Polovina dospělé populace v Evropské unii dostala první dávku vakcíny proti covidu-19. Ukazují to údaje Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Obě dávky vakcíny dostala čtvrtina dospělých lidí žijících v EU. Nejrychleji očkují Malta, Maďarsko a Finsko, Česká republika vykazuje podprůměrné údaje.
  9:14

Členské státy od konce prosince loňského roku dostaly 324,1 milionu dávek vakcíny proti covidu-19, podaných jich bylo 276,1 milionu. V současnosti jsou v celé EU schválené čtyři přípravky. Nejvíce používaný je preparát od firem Pfizer a BioNTech s 212 miliony dodaných dávek, následují přípravky od společností AstraZeneca (63,3 milionu), Moderna (29,9 milionu) a Johnson & Johnson (10,4 milionu).

Německá očkovací komise nedoporučuje plošnou vakcinaci dětí proti covidu

Tempo očkování v posledních týdnech v EU výrazně zrychlilo. Od druhé poloviny dubna se počet podaných dávek prakticky zdvojnásobil. V současnosti dostalo první dávku 185 milionů dospělých lidí v EU a obě dávky 95,7 milionu lidí.

Nejvyšší proočkovanost vykazují Malta a Maďarsko, kde první dávku dostalo přes 60 procent dospělé populace a druhou dávku skoro polovina populace. Ve Finsku rovněž 60 % dospělých dostalo první dávku, druhou ale jen 14 procent. Česká republika za průměrem EU mírně zaostává: první dávkou je očkováno 48 procent osob starších 18 let, druhou dávkou zhruba pětina dospělých. ČR ale také dostala méně vakcín než mnohé ostatní země, a sice 76,5 dávky na 100 obyvatel. Ve většině zemí údaj dosahuje 85 dávek a více.

V některých evropských zemích bylo naočkováno první dávkou 100 % prioritní populace ve věku 80 a více let. Jedná se o Dánsko, Španělsko a Irsko. V ČR tato míra dosahuje 79 %.

Evropský parlament souhlasí s dočasným uvolněním patentů vakcín k urychlení globální očkovací kampaně

Ve srovnání se Spojenými státy je tempo očkování v EU výrazně pomalejší. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo první dávkou naočkováno 64 % dospělé populace a 53 % dospělých dostalo obě dávky. Ve Spojených státech bylo první dávkou naočkována také 60 % lidí ve věku 12 až 18 let, obě dávky dostala polovina této populace. V Evropské unii je očkování lidí od 12 let ve většině států teprve na začátku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat