Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Polovina dospělé populace EU dostala první dávku vakcíny. Nejvíce je očkovaných Pfizerem

Očkováná proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brusel - Polovina dospělé populace v Evropské unii dostala první dávku vakcíny proti covidu-19. Ukazují to údaje Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Obě dávky vakcíny dostala čtvrtina dospělých lidí žijících v EU. Nejrychleji očkují Malta, Maďarsko a Finsko, Česká republika vykazuje podprůměrné údaje.
  9:14

Členské státy od konce prosince loňského roku dostaly 324,1 milionu dávek vakcíny proti covidu-19, podaných jich bylo 276,1 milionu. V současnosti jsou v celé EU schválené čtyři přípravky. Nejvíce používaný je preparát od firem Pfizer a BioNTech s 212 miliony dodaných dávek, následují přípravky od společností AstraZeneca (63,3 milionu), Moderna (29,9 milionu) a Johnson & Johnson (10,4 milionu).

Německá očkovací komise nedoporučuje plošnou vakcinaci dětí proti covidu

Tempo očkování v posledních týdnech v EU výrazně zrychlilo. Od druhé poloviny dubna se počet podaných dávek prakticky zdvojnásobil. V současnosti dostalo první dávku 185 milionů dospělých lidí v EU a obě dávky 95,7 milionu lidí.

Nejvyšší proočkovanost vykazují Malta a Maďarsko, kde první dávku dostalo přes 60 procent dospělé populace a druhou dávku skoro polovina populace. Ve Finsku rovněž 60 % dospělých dostalo první dávku, druhou ale jen 14 procent. Česká republika za průměrem EU mírně zaostává: první dávkou je očkováno 48 procent osob starších 18 let, druhou dávkou zhruba pětina dospělých. ČR ale také dostala méně vakcín než mnohé ostatní země, a sice 76,5 dávky na 100 obyvatel. Ve většině zemí údaj dosahuje 85 dávek a více.

V některých evropských zemích bylo naočkováno první dávkou 100 % prioritní populace ve věku 80 a více let. Jedná se o Dánsko, Španělsko a Irsko. V ČR tato míra dosahuje 79 %.

Evropský parlament souhlasí s dočasným uvolněním patentů vakcín k urychlení globální očkovací kampaně

Ve srovnání se Spojenými státy je tempo očkování v EU výrazně pomalejší. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo první dávkou naočkováno 64 % dospělé populace a 53 % dospělých dostalo obě dávky. Ve Spojených státech bylo první dávkou naočkována také 60 % lidí ve věku 12 až 18 let, obě dávky dostala polovina této populace. V Evropské unii je očkování lidí od 12 let ve většině států teprve na začátku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!