Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela vlivného podnikatele Zátorského. Je podezřelý z podvodů za 100 milionů

Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | foto: www.geofin.cz

PRAHA Polská policie zadržela mocného ostravského podnikatele Daneše Zátorského, na kterého byl vydán evropský zatykač. Zátorský za sebou zanechal řadu dluhů. V insolvenci se tak ocitla například opravna letadel Job Air Technic.

S informací jako první přišel Deník.cz. Zátorský, který patří k nejbohatším lidem v Severomoravském kraji, je nyní ve vazbě. O případném vydání podnikatele do Česka se by se mělo rozhodnout během několika týdnů.

Krachy a dluhy

Zátorský stál v čele řady firem, které postupně zkrachovaly. Byly mezi nimi stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinky Job Air - Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic. Podíl měl i ve spořitelním a úvěrním družstvu Unibon, kterému v roce 2012 Česká národní banka odebrala licenci. Letos v dubnu podal Aleš Glončák z Bílovce přímo na Zátorského insolvenční návrh, ve kterém žádá, aby soud Zátorského poslal do úpadku a na jeho majetek prohlásil konkurz. Důvodem jsou dvě nesplacené směnky dohromady za devět milionů korun. Komerční banka uvedla, že má za Zátorským pohledávku přesahující čtyři miliony korun týkající se hypotéky, přičemž po datu splatnosti je částka převyšující 415.000 korun.

Trestní řízení, kvůli kterému policie na Zátorského vydala i eurozatykač, souvisí podle zjištění LN s neslavnou historií leteckých opraven Job Air. Detektivové prověřují podezření z daňových a dotačních podvodů dosahujících až 100 milionů korun. „Jde o transakce z let 2006 až 2011, s tím, že čerpané dotace neodpovídaly následně skutečně proinvestovaným penězům,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

V plánu byla miliarda

Stamilionové dotace společnost ovládaná Zátorským čerpala od ministerstva průmyslu a obchodu. V uvedených letech šlo o zhruba 300 milionů korun. Původně se dokonce plánovalo, že ostravské opravny by na podpoře mohly získat až miliardu korun.

„Ta věc je na samém počátku. Mohu potvrdit to, že byl zadržen jako podezřelý v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého, protože existovalo nebezpečí, že mu nebude moci být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, okolnosti tomu nasvědčovaly,“ řekla ČTK dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Kromě Zátorského byli podle státní zástupkyně zadrženi další dva lidé, kteří jsou spoluobvinění. „Ti jsou vzati do vazby. Je to jednak z důvodu, že hrozí nebezpečí, že by mohli uprchnout a skrývat se, a z toho důvodu, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. To rozhodnutí o vzetí do vazby dosud není pravomocné,“ řekla Bilíková. U těchto dvou lidí již bylo zahájeno trestní stíhání.

Pobýval na Floridě

Zátorský je dosud v Polsku v předávací vazbě. „V okamžiku, kdy nám ho předají, bude mu předáno usnesení o zahájení trestního stíhání. Pokud by to trvalo delší dobu, což tedy nepředpokládám, tak bychom to doručovali cestou právní pomoci do Polska,“ uvedla státní zástupkyně.

Osmačtyřicetiletý Zátorský, který poslední rok pobýval především na Floridě, patřil před ekonomickou krizí k nejbohatším lidem v Moravskoslezském kraji. Zanechal ale za sebou řadu dluhů. Podle slov Zátorského mu problémy nadělaly dotace.

Do potíží se tak dostal Zátorského holding Geofin a několik stavebních firem včetně VOKD. Nejvíce podnikatele zatížily investice do opravny letadel Job Air Technic v Mošnově. Zátorského dluhy letos odkoupil od bank Jaroslav Strnad, který je předním českým zbrojařem.

Zátorský byl také blízkým spolupracovníkem Jana Světlíka, kterému patří česká strojírenská jednička Vítkovice. Po sporech se ovšem oba muži stali nepřáteli. Zátorský se pak přidal na stranu miliardáře Karla Komárka, který se snažil Vítkovice ovládnout.

Ostravský podnikatel, který bývá někdy označován za kmotra, se angažoval také ve sportu. Byl ve vedení České boxerské asociace a vlastnil druholigový fotbalový klub Vítkovice FC. Byl také vlastníkem prvoligového basketbalového týmu Nový Jičín. Oba kluby zkrachovaly.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....