Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polsko bude křehké jako sklo

Česko

Sobotní soupeř českých fotbalistů si prošel obdobím skandálů a svým protivníkům už strach nenahání

PRAHA Slabí, nebo silní? Odevzdaní, či plní odhodlání? České fotbalisty čeká pozítří soupeř, kterého série skandálů změnila k nepoznání.

Tým Ivana Haška má udělat první krok k záchraně pokažené kvalifikace proti Polsku. A v cestě mu stojí hodně nečitelný soupeř, který za poslední měsíc téměř ztratil naději na postup, vyměnil trenéra a ještě překopal kádr.

„Nemáme je přečtené. S současnou obranou třeba v posledních zápasech vůbec nehráli. Poznatky o hře soupeře proto stále ještě sbíráme,“ přiznal rozpaky český reprezentační trenér Ivan Hašek.

V Polsku se šíří zvláštní fotbalový virus. Ještě nedávno probíhala rozsáhlá zatýkání a dozvuky korupčních skandálů můžete čas od času zaznamenat i nyní.

Fanoušci tenkrát nacházeli útěchu u národního týmu. Pod historicky prvním zahraničním koučem Nizozemcem Leem Beenhakkerem slavili premiérový postup na evropský šampionát.

„Beenhakker byl zlomový. Přinesl taktickou disciplínu, víru ve vlastní schopnosti a získal si respekt. Nepopřel však jejich mentalitu. Chtějí být pořád emociální, běhat a útočit,“ vypráví Verner Lička, který v Polsku šest let trénoval. Jenže dobám slávy odzvonilo. Krize padla i na reprezentaci. Zlom přišel v září. Černý měsíc začala prohra 0:3 ve Slovinsku. Následovala smršť excesů. Předseda Polského fotbalového svazu Grzegorz Lato hned po zápase odvolal Beenhakkera. Byl prý opilý. Den poté ho neúspěšně lákal zpátky.

O pár dní později sportovní ředitel národního týmu Jan de Zeeuw poodhalil zákulisí, když prohlásil, že někteří hráči byli před zápasem na diskotéce, kde pili alkohol.

„Spadli do velmi hluboké krize a mají spoustu problémů. Pochybné odvolání trenéra, skandál s večírkem a nový dočasný kouč Stefan Majewski jen na dva zápasy. Nepřipomíná vám to něco?“ naznačil paralelu s českým týmem bývalý kouč Wisly Plock Josef Csaplár.

Podobnost s jarní situací v české reprezentaci se nabízí. Vyhazov neúspěšného Patra Rady, večírek fotbalistů po zápase se Slovenskem a „přechodný“ trenér na jedno přátelské utkání s Maltou František Straka. Vzpomínáte?

Polští fanoušci už nevěří V tom nejdůležitějším se však oba týmy liší. Zatímco český tým je dál v boji o světový šampionát, naděje Poláků už téměř zhasla. V postup už nikdo nevěří.

„Většina fanoušků stála za Beenhakkerem. Jsou proti tomu, jak pochybným způsobem skončil. Nevěří fotbalovému prostředí, protože je nevyjasněné a nečisté,“ popisuje polskou atmosféru Lička.

Polský svaz rychle zvolil nového, tentokrát domácího trenéra. Jednapadesátiletý Majewski ale do závěru kvalifikace nominoval především hráče z polské ligy. Řadu legionářů vynechal.

A proto teď Hašek neví, co od soupeře čekat. „Navenek se budou kasat, že jde o kvalifikační zápas a národní tým. Jenže ve skutečnosti to bude horší,“ nebojí se Csaplár.

„Budou jako sklo. Navenek se blyští, ale je křehké. Když spadne, roztříští se. V okamžiku, kdy se zápas nebude vyvíjet podle jejich představ, může to skončit i fiaskem,“ souhlasí s kolegou Lička.

***

Skandály

Všichni se opili. Fotbalisté i šéf svazu 10. září Jako první cizinec u polské reprezentace nizozemský trenér Leo Beenhakker po kvalifikačním debaklu 0:3 ve Slovinsku skončil. Jeho týmu se ztenčily postupové šance na mistrovství světa. 11. září Předseda Polského fotbalového svazu Grzegorz Lato změnil názor a žádal Beenhakkera, aby ve funkci zůstal. Ten to odmítl i proto, že mu Lato údajně oznámil vyhazov v podnapilém stavu. 16. září A další skandál. Podle sportovního ředitele polské reprezentace Jana de Zeeuwa prý hráči odehráli zápas ve Slovinsku po propité noci.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...