4. května 2016 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někdo má fotky s tuneláři, já s motorkáři, hájí Hašek snímek s Putinovými Vlky

Jihomoravský hejtman Hašek spolu s Nočními vlky uctil v Brně památku vojáků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihomoravský hejtman Hašek spolu s Nočními vlky uctil v Brně památku vojáků... | foto: Facebook - Michal Hašek

BRNO Jihomoravský hejtman Michal Hašek uctil v úterý společně s proputinovským motorkářským gangem Noční vlci v Brně památku vojáku padlých ve 2. světové válce. Skupinové foto s motorkáři, jejichž akce kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů, si hejtman vyvěsil na svůj Facebook.

„Někdo má fotky s českými tuneláři z 90.let či nedávné doby, já mám ze včerejška foto s ruskými motorkáři,“ okomentoval snímky Jihomoravský hejtman Michal Hašek ve středu pro Lidovky.cz fotografie.

„Včera jsem byl na Ústředním hřbitově v Brně, protože jsem tam chtěl být a vzdát čest a poklonit se sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945. Vážím si památky všech, kteří nám přinesli svobodu na konci 2. světové války, ať už bojovali ve válce jako vojáci sovětské, československé, rumunské, americké, britské či jiné armády, jako partyzáni či odbojáři, a zvláště těch, kteří položili za naši svobodu a vlast svůj život,“ napsal serveru Lidovky.cz.

„Nikdy nedopustím přepisování historie a relativizaci hrdinů, kteří padli ve válce za vítězství nad nacistickým Německem. Odmítám hloupé spojování jejich odkazu a památky se srpnem 1968, v té době již odpočívali v moravské zemi a na dalších místech České republiky dlouhých 23 let a nezaslouží si takovou rétoriku. Čest památce všech hrdinů osvoboditelů Československa!“ doplnil své vyjádření pro Lidovky.cz Hašek.

Demokratický politik si má rozmyslet, s kým klade věnce, okomentoval předseda ODS Petr Fiala setkání Haška s Nočními vlky. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) by se s nimi nesetkali.

Chléb a sůl

Na svém facebookovém profilu hejtman označil možnost se společně poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem Alexanderem Nikolajevičem Budajevem za silný zážitek. „Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií “ připsal k fotografiím na svém profilu Hašek s tím, že památce se poklonili i čeští a slovenští motorkáři.

Podle serveru iDnes.cz byla na místě asi osmdesátka motorkářů. Některé motorky zdobily sovětské a české vlajky. Členům motorkářského gangu se dostalo tradičního přivítání chlebem a solí. Noční vlci na společné fotografii s Haškem drží v ruce transparent s nápisy: „Je to naše vítězství“, „Dohromady jsme síla“ a „Jsme ruští patrioti“.

Michal Hašek s ruským generálním konzulem Alexanderem Nikolajevičem Budaevem a...
Michal Hašek s ruským generálním konzulem Alexanderem Nikolajevičem Budaevem...

Noční vlci jsou nejstarším ruským motorkářským klubem. Jejím současným šéfem je blízký přítel Vladimira Putina Alexandr Zaldostanov zvaný Chirurg. Noční vlci jsou silně prokremelští, oslavují Josefa V. Stalina, schvalují invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a členové skupiny také bojovali po boku separatistů na východě Ukrajiny. Zaldostanov tvrdí, že byl jedním z těch, kteří přesvědčili ruského prezidenta Vladimíra Putina k anektování ukrajinského Krymu. To členové Nočních vlků oslavují. Za aktivní podporu anexe je Zaldostanov na sankční listině EU a USA.

Skupina motorkářů z ruského klubu Noční vlci v pondělí i přes odpor polských pohraničníků pronikla do schengenského prostoru a odjeli na Slovensko se záměrem pokračovat do Brna. Jak se na tam dostali, odmítli motorkáři upřesnit. „Je to tajemství,“ řekl podle ruské zpravodajské TASS motorkář Andrej Bobrovskij .

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz