Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
5. dubna 2012 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další šance pro L-159: Poláci chtějí tréninkové stroje

Bitevník české armády L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník české armády L-159 | foto: Reprofoto

PRAHA/VARŠAVA Zatímco se jednání Aera Vodochody o dodávkách bitevníků L-159 do Iráku zadrhávají, otevřela se českým podzvukovým strojům nová možnost. Zamířit by mohly do Polska, které obnovilo zrušenou soutěž z roku 2010. Znovu žádá šestnáct tréninkových letounů pro výcvik pilotů na stíhačky F-16.

Polský vyzbrojovací úřad - Inspektorat Uzbrojenia - zveřejnil takzvanou žádost o informace, v níž chce v nejbližších týdnech zjistit, co mu můžou firmy nabídnout. Kromě samotných letounů žádá Varšava i dodávku potřebné logistiky a proškolení personálu. Hlavním cílem je, aby se na strojích mohli vytrénovat piloti pro nadzvukové stroje F-16. Firmy mohou své nabídky předkládat do konce letošního dubna.

ČTĚTE TAKÉ:

“Aero Vodochody vážně zvažuje, že na žádost o informace odpoví," reaguje prezident společnosti Ladislav Šimek. O tom, že má firma o případný obchod velký zájem, svědčí i její dřívější postoj. V roce 2010, při vyhlášení původní soutěže, vedení společnosti tvrdilo, že L-159 bude patřit mezi favority.  

"Tento letoun byl již při vývoji pojat jako výcvikový právě pro F-16," vysvětlovala tehdy Daniela Mayerová z Aera. České fabrice navíc hraje do karet i to, že oproti dřívějším požadavkům teď budou Polákům stačit i podzvukové stroje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Letouny by měly v polském vojsku sloužit nejméně třicet let. S vyzbrojením se počítá v roce 2015 a skončí o dva roky později. Podle expertů musí Poláci cvičné letouny nakoupit co nejdřív, neboť jejich stárnoucí stroje TS-11 Iskra už pilotům trénujícím pro stíhací stroje F-16 zdaleka nestačí.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.