Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pomáhám uprchlíkům, teď mne šikanuje sociálka, tvrdí partnerka muslima

E. Z. se svým napadeným muslimským přítelem I. T. Fotku na facebooku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E. Z. se svým napadeným muslimským přítelem I. T. Fotku na facebooku... | foto: Archiv E. Z.

PRAHA Uprchlíkům pomáhá již od počátku migrační krize a s nejrůznějšími výhrůžkami se setkává denně. I kvůli tomu, že žije s muslimem. V pondělí už ale došla Evě Zahradníčkové trpělivost. Musela se totiž dostavit na sociálku, aby prý doložila, že kvůli pomoci uprchlíkům nezanedbává své děti „Necítím se tady jako svobodný člověk,“ řekla v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

„Pomáháte uprchlíkům? Tak se připravte na to, že skončíte na sociálce a budou vás tam vyslýchat. Pořád žijete v iluzi, že je demokracie? Tak se rychle vzbuďte,“ postěžovala si v pondělí dopoledne na sociální síti Eva Zahradníčková, která již dlouhodobě pomáhá uprchlíkům, a to jak v Česku, tak přímo v uprchlických táborech. Naposledy se zaměřila na řecko-makedonskou hranici a migrantům pomáhala přímo v Idomeni (rozhovor s ní můžete číst ZDE)

Vysvětlování na úřadě

Na výhrůžky a nadávky je zvyklá. Prostřednictvím Facebooku jich dostává několik denně. Stejnému tlaku je vystaven i její partner, muslim žijící v Česku již 14 let, kterého v pražských Vršovicích na začátku února tohoto roku pobodali dva neznámí pachatelé.

Nyní se pro ni situace však podstatně vyhrotila. V pondělí se totiž musela dostavit na sociálku. Tam úředníkům vysvětlovala, že je schopna se postarat o dva syny a že kvůli jejím aktivitám rodina nijak netrpí.

„Paní (pracovnice sociálky - pozn.red.) na mě vyrukovala s tím, že jiná pracovnice z OSPODu (orgánu sociálně-právní ochrany dětí - pozn. red.) četla články o tom, co dělám. Prý má vážnou obavu, že když se starám o uprchlíky, nemůžu se starat o svoje děti,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz, proč se musela v pondělí dostavit na sociálku.

Úřad nicméně na konkrétní dotazy nereagoval. „Bohužel bychom velmi rádi sdělili více informací, ale musíme s politováním oznámit, že by se jednalo o sdělování osobních údajů, což není přípustné,“ uvedla ve stručnosti mluvčí úřadu Denisa Kapitánčíková.

„Ptala jsem se, jestli jim jde o časovou zaneprázdněnost. Bylo mi řečeno, že i to je jeden z důvodů. Když jsem se jich zeptala, jestli prověřují všechny matky, co jezdí na služební cesty, tak mi na to nic neodpověděli,“ podivovala se Zahradníčková. Jak sama říká, svým dětem se věnuje řádně.

„Na úřadě jsem vysvětlila, že můj syn chodí do školky jen dopoledne. Odpoledne jsem vždy doma, na rozdíl od matek, které skutečně dělají kariéru. A že dobročinnou činností rozhodně neohrožuji svoje děti. Naopak,“ řekla s tím, že aktivity na pomoc uprchlíkům rodinu stmelily. „Jako rodinu nás to hodně sblížilo. Třídíme například věci pro uprchlíky. Mé děti si teď mnohem více váží mnohem více toho, co mají,“ ocenila přínos činnosti pro své děti.

Odchod do zahraničí

Sociálním pracovnicím sama přiznala, že do zahraničí jezdí i s dětmi. V táboře prý ale pokaždé zůstali nejdéle čtyři dny. „Služební cesta jiné matky může trvat třeba i týden,“ uvádí pro ilustraci toho, že její děti nijak nestrádají. Přesto pro ni úřední martyrium nekončí. „Ve čtvrtek nás přijdou kontrolovat do bytu,“ sdělila se zoufalstvím v hlase.

Zahradníčková považuje celou záležitost za „státní perzekuci“. Mezi Čechy se prý už necítí dobře. Kromě toho hovoří skepticky o demokracii v Česku. „Necítím se tady jako svobodný člověk. Myslím, že je na čase to tady sbalit,“ říká v narážce, že zvažuje odchod do zahraničí, kde již dříve nějakou dobu bydlela.

Denně čelí s celou rodinou vulgárním útokům i výhrůžkám, a to ji, jak sama přiznala, psychicky vyčerpává. „Lidé mi píšou, ať vypadnu z Česka nebo že špatně skončím, případně že mě najdou v pytli na dně přehrady,“ popsala, jaké zprávy pravidelně dostává. S fyzickým útokem, se na rozdíl od svého partnera, nesetkala. „Češi jsou takoví hrdinové, že do očí mi to nikdy neřeknou,“ říká ironicky. Jednou se jí ale stalo, že na ni cizí žena při nástupu do tramvaje plivla a křikla na ní, že se je ostudou pro Česko.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!