Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pomáhal drogové mafii, tvrdí o Grossovi expert

Česko

  18:00
PRAHA - Bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD) byl zatažený do kšeftů ruské mafie, která za jeho vlády držela český trh s heroinem, míní národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Tehdejší premiér Stanislav Gross měl pletky s ruskou mafií, naznačil národní protidrogový koordinátor Vobořil. foto: René Volfík, ČTK

"Je to děsivé. Byla to doba temna," vzpomíná Vobořil na období Grossova vládnutí v rozhovoru pro středeční MF Dnes. Gross byl podle něj jediným premiérem, který se od nástupu Zemanovy vlády (do nástupu Nečasovy vlády) o drogovou problematiku zajímal. Avšak podle něj nikoli z toho správného úhlu.

Tehdejší premiér se podle Vobořila snažil zničit nestátní organizace, které se úspěšně zasazovaly o snížení počtu drogově závislých v Česku. "Vyloženě řezal věci, které fungovaly. Cíleně je řezal," uvedl Vobořil.

VIZITKA

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Jindřich Vobořil patří mezi přední tuzemské odborníky na drogovou problematiku, ve které má téměř dvacetiletou zkušenost.

V letech 2000–2009 se aktivně podílel na přípravě Národní protidrogové strategie i na projektech financovaných Evropskou komisí.

Před nástupem do funkce národního protidrogového koordinátora působil jako předseda a vrchní ředitel Sdružení Podané ruce, které se pod jeho vedením stalo druhou největší nevládní organizací v Česku v oblasti drog.

Vystudoval vzdělávání a práci s mládeží na Univerzitě J. E. Purkyně v Olomouci (Mgr.). S titulem Pg.Dip. absolvoval John Moores University v Liverpoolu, a to v oboru Užívání drog a závislosti. Certifikát poradenské kvalifikace získal na Greenwich College, London University v Londýně. V roce 2006 mu byl udělen postgraduální certifikát systemické psychoterapie v Institutu systemické terapie v Praze.

Jaký měl podle něj důvod? Naznačuje, že Gross vydával rozhodnutí, která šla na ruku ruské mafii. "V té době ruský kapitál držel trh s heroinem, který u nás dělá přibližně 16 miliard. Funkční nestátní organizace tento trh zmenšují," vysvětlil drogový koordinátor.

Například organizace, ve které tehdy pracoval, dokázala ročně vyvést ven z drogové závislosti tři až pět tisíc lidí, čímž jen na jedné organizaci někdo ztrácel miliardu. Úspěšnost psychiatrických léčeben pod dozorem státu byla přitom jen do pěti procent.

Denně jsem kontroloval auto

"Jeden z poslanců mi řekl, že se na nás všechny z nestátek chystá. Už po vás jdou tajné služby, řekl. Ať se vám neprokáže spojení s al-Kajdou," vyslech si prý a zíral tehdy v úžasu. Připustil, že měl strach, že se ho pokusí do něčeho namočit.

"Každý den jsem kontroloval auto i zespodu, jestli tam nemám balíček heroinu. Za Grosse jsem se vážně bál, byla to jedna z nejhorších dob, které jsem zažil," konstatoval národní protidrogový koordinátor.

Gross: Mstí se mi

Vobořilova podezření ale bývalý premiér odmítá. "Pan Vobořil patřil do skupiny lidí, která byla zastáncem liberálnějšího přístupu k drogové politice, měl pocit, že by vláda neměla používat represivní nástroje. A že by měla naopak přestat trestat obchod s měkkými drogami. S takovými lidmi jsem měl vždycky problém, proto se mi zřejmě teď mstí," reagoval Gross a dodal:

"Nějaké mé propojení s organizovaným zločinem je absolutně nesmyslné, já jsem naopak prosadil významná protidrogová opatření, například osamostatnění Národní protidrogové centrály či tvrdší zákony. Těžko bych toto prosazoval, kdybych chtěl podporovat drogové kartely," uzavřel bývalý premiér.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!