Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomáhali stavbě, teď ji blokují

Česko

Menší verze přehrady v Heřminovech si vynutí změnu rozhodnutí kraje

OSTRAVA Příprava stavby přehrady v Nových Heřminovech narazila. Paradoxně kvůli usnesení, které jí mělo pomoci. Ostravští krajští zastupitelé musí svůj verdikt změnit a odkývnout variantu stavby, kterou podpořila i vláda.

Kraj totiž v roce 2003 podpořil projekt velké přehrady, zatímco vláda nakonec loni upřednostnila variantu menší. Kraj tak musí přijmout usnesení, kterým by podpořil vládní návrh. „Dokud takové usnesení nepřijme, je blokována příprava výstavby,“ řekl náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Dodal, že přestože kraj dříve prosazoval velkou variantu, je lepší nějaká ochrana než žádná. Ale územní plán jinou verzi neumožňuje. „Jestliže je jednou v územním plánu Moravskoslezského kraje zakotvena velká varianta, tak malá varianta je v nesouladu a nemohly by běžet záležitosti spojené se stavebním zákonem, jako je stavební povolení či územní rozhodnutí,“ podotkl Novák. Změny chtějí dosáhnout ještě v dubnu.

Opozice tvrdí: Přehradu stále chceme i my Opoziční zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že určitě nebudou chtít z přehrady dělat politický problém a jsou připraveni variantu navrženou vládou podpořit. Právě ODS ostatně podporovala co nejrychlejší zahájení stavby.

V Nových Heřminovech na Bruntálsku mají být již v květnu vykoupeny první domy, které stavbě vodního díla padnou za oběť. „Jde o velký úkol. V novodobých dějinách vodárenství nemá obdoby,“ popisuje plánovanou stavbu v Nových Heřminovech nedávno nově jmenovaný generální ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil.

V současné době odhadují vodohospodáři celkové náklady stavby na dvacet miliard korun, představitelé ministerstva hovoří o ceně výrazně nižší. Liší se mimo jiné v tom, co všechno do nákladů zahrnují. Mimo jiné totiž bude nutné přeložit část hlavní silnice vedoucí přes Heřminovy a zajistit také další přípravné práce.

V obci musejí mimo jiné vyrůst až čtyři a půl metru vysoké hráze, které ochrání zbývající část Heřminov před velkou vodou. Expert Jiří Švancara mimo jiné uvedl, že chtějí zajistit snadný přístup k řece a vzniklé vodní plochy využít k rekreaci. Povodí Odry nyní spolu s dalšími institucemi vypracovává stále přesnější plány toho, jak budou Nové Heřminovy s přehradou vlastně vypadat.

Nynější odhad zahájení stavby hovoří o roce 2015 Stavba sama by neměla začít dříve než v roce 2015 a celé dílo včetně přidružených staveb by mohlo být dokončeno v roce 2020. Součástí plánů budou například i další úpravy koryta řeky, které si jako součást protipovodňových opatření vymohlo ministerstvo životního prostředí. Projekty počítají s výkupy nemovitostí od 56 majitelů. Ti podle vedení firmy dostávají nabídky na odkup za vyšší částky, než je tržní hodnota nemovitostí. Přesto někteří svůj majetek odmítají prodat.

Stavba nádrže v Heřminovech se řeší už několik desítek let. Vodní dílo začalo být aktuální po roce 1997, kdy Moravu a Slezsko postihly katastrofální povodně. Z přehrady se ale stal politický problém, který si několik let přehazovali ministerští a krajští úředníci. Vláda nakonec podpořila menší variantu, při níž bude muset vodnímu dílu ustoupit 54 objektů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?