Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomáhejte při úklidu chodníků, vyzývají radnice občany

Česko

  14:47
Napadl první sníh a města řeší, kdo ho bude odklízet. Sedm pražských městských vyzvalo občany, aby pomohli při zimní údržbě chodníků. V Havlíčkově Brodě si lidé dokonce mohou odhrnování sněhu z chodníků přivydělat.
Odklízení sněhu - ilustrační foto.

Odklízení sněhu - ilustrační foto. foto: AFP

Letos začala platit novela, podle které jsou za stav chodníků zodpovědní vlastníci, tedy obce, a ne majitelé přilehlé nemovitosti. Mětské části ale prý nemají na úklid peníze.

"Finanční prostředky použité na byť částečný zimní úklid by byly (městské části) nuceny čerpat z jiných nutných položek svých rozpočtů," uvedly úřady v tiskové zprávě.

Zastupitelé sedmi městských částí, které představují asi třetinu celého území Prahy, se shodli, že obce nedostaly dostatek času připravit se na novelu zákona, která jim ukládá povinnost starat se o údržbu chodníků. Obrací se tedy s žádostí o pomoc na občany, kteří by měli s jejím plněním úřadům pomoci.

V Havlíčkově Brodě si lidé mohou přivydělat údržbou chodníků

V Havlíčkově Brodě si lidé mohou přivydělat při odhrnování sněhu z chodníků. Obyvatelé, kteří budou ochotni čistit určitý úsek chodníků, se ale mohou nechat u města zaměstnat jako brigádníci, řekl dnes novinářům místostarosta Libor Honzárek. Výši odměny neuvedl.

"Výzvu jsme již zveřejnili, zatím se přihlásil jeden občan," uvedl Honzárek. Kvůli většímu rozsahu zimní údržby se město také chystá najmout externí dodavatele. "Dosud, když začalo sněžit, bylo podle mých propočtů kolem 500 až 600 občanů schopno vzít hrabla a uklízet si před svými objekty. Město takové kapacity nemá," vysvětlil Honzárek.

Magistrát hlavního města Prahy vlastní asi 1050 hektarů chodníků, o zbylé by se měly postarat právě příslušné městské části. Hlavní město už dříve informovalo, že každý rok za údržbu komunikací zaplatí více než miliardu korun, doposud platilo kolem 700 milionů. V příštím roce proto kvůli novele takzvaného chodníkového zákona vydá o 350 milionů korun víc.

Novelu podepsal prezident letos v dubnu. Nesouhlasil s ní Svaz měst a obcí, argumentoval tím, že norma neúnosně zvýší náklady na úklid. Novelu zákona navrhl senátor ODS Jaroslav Kubera, který označil za absurdní předchozí stav, kdy vlastník domu odpovídal za škody na chodníku, který mu nepatřil.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat