Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomalý soudce o talár nepřijde, snížili mu plat

Česko

  15:06
BRNO - Liberecký soudce Jaroslav Hrabálek, kterého nadřízení opakovaně kritizovali za průtahy a nyní požadovali jeho odvolání, smí dále soudit. Kárný senát Nejvyššího soudu dnes pouze rozhodl, že Hrabálek bude po dobu jednoho roku pobírat o čtvrtinu nižší plat.
Soudce (ilustrační foto)

Soudce (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Soudce musel loni opustit křeslo předsedy senátu u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem a nyní vypomáhá u Okresního soudu v Jablonci nad Nisou jako samosoudce. Podle předsedy kárného senátu Juraje Malika jsou severní Čechy regionem s nedostatkem soudců a velkou agendou. "Kárně obviněný soudce je v tomto okrese ještě využitelný," uvedl Malik. Hrabálek, který se dříve věnoval prvostupňové trestní problematice, čelil v minulosti již několika kárným řízením, poslední se týkalo opožděného vypracovávání písemných usnesení. "Sám jsem chtěl přeložit na jinou práci, věděl jsem, že jsou nesrovnalosti a že je třeba, abych toho nechal," řekl dnes kárnému senátu.

Soudce zpracoval některá usnesení s více než tříletým zpožděním. Při prověrce spisů před odchodem do Jablonce našli jeho nadřízení kauzy staré devět i 11 let. Podle vedoucí liberecké pobočky Krajského soudu Hany Burešové je Hrabálek nesoustředěný a nesvědomitý a na složité případy nestačí.

Nejvyšší soud se činností soudce zabýval jako poslední instance při projednávání prohřešků justičních činitelů. Proti staršímu rozhodnutí kárného senátu Vrchního soudu v Praze, který vynesl stejný verdikt, se odvolal jak Hrabálek, tak jeho Burešová.

U soudu v Jablonci si Hrabálka chválí. "Jako samosoudce je zapojen do celé šíře práce trestního úseku a nemám k jeho pracovnímu výkonu žádné výhrady," uvedla předsedkyně jabloneckého soudu Vladimíra Kohoutková. Hrabálek podle ní od loňského přeložení vyřešil 142 věcí ze 156 přidělených případů.

Autoři: ,