Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomeranče zdražují. Kvůli bouřím

Česko

PRAHA/KAMPALA Hurikánová sezona, která se právě rozbíhá na americké Floridě, výrazně vyšponovala ceny pomerančového koncentrátu na komoditních burzách. Čeští spotřebitelé se však podle analytiků velkého zdražení pomerančových džusů bát nemusí.

Pomerančový koncentrát je nyní nejdražší v letošním roce a nachází se na svém devítiměsíčním maximu. Koncentrát jen v tomto měsíci posílil již o 24 procent, což je nejvíce z 19 komodit zahrnutých v CRB Indexu, píše server kurzy.cz. Zářijový kontrakt na libru zmraženého koncentrátu se tak nyní prodává za 97,8 centů. Na vině je stále větší pravděpodobnost, že Floridu letos zasáhnou silné hurikány, které by mohly zničit úrodu pomerančů. Strach ze živelní pohromy u investorů převážil i nad zatím pozitivními odhady letošní úrody.

Na konci minulého týdne totiž americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo nejnovější prognózu. Ta odhaduje, že letos by se mohlo na Floridě sklidit 162,1 milionu beden pomerančů. To je o něco více, než doposud předpokládali analytici, píše optionetics, americký server zaměřený na komodity.

Dobrou zprávu však přehlušilo upozornění Národního úřadu pro monitoring počasí. Podle něj nadprůměrná teplota vod v Karibiku a v Mexickém zálivu zvyšuje pravděpodobnost vzniku tropických bouří a hurikánů. Sezona hurikánů na Floridě, která je druhým největším výrobcem pomerančů na světě, začíná v červnu a končí v listopadu.

„Zvýšení cen koncentrátu se může projevit v cenách džusů v obchodech, ale tam hraje roli i řada jiných faktorů,“ řekl Petr Sklenář, analytik Atlantik FT. Výrobní náklady firmy či síla značky může zdražení koncentrátu pro zákazníky vynulovat. Navíc největším producentem pomerančového koncentrátu je Brazílie a ta může nabídnout levnější surovinu.

Autor: