Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pomníček z poštovních schránek připomíná dramatický vznik Charty 77

Česko

  20:13
PRAHA - Dramatickou událost, která provázela založení Charty 77, připomíná od čtvrtka dočasný pomníček v Gymnazijní ulici v Praze 6. Stojí v místě, kde 6. ledna 1977 zatkla Státní bezpečnost Václava Havla a Pavla Landovského poté, co před ní ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám.

Svérázný pomníček Charty 77. foto: ČTK

Moderní umělecká instalace se skládá z několika poštovních schránek s klíčky, ve kterých jsou dopisy s prohlášením Charty, jež si mohou kolemjdoucí zdarma vzít. Ve čtvrtek byl objekt představen za přítomnosti novinářů veřejnosti.

CHARTA 77

Podle jeho autora, studenta Západočeské univerzity Martina Brůhy symbolizuje, jak nesnadné bylo se k Chartě 77 za komunistického režimu dostat. „Chtěl jsem v koncepci ukázat, že dopisy byly i nebyly dříve neviditelné a jak se o tom mluvilo a nemluvilo,“ řekl ČTK.

Honička s StB

Společenství veřejně usilující o lidská a občanská práva - Charta 77 - se začalo utvářet při soudním procesu s hudebníky kolem kapely The Plastic People of the Universe. Mezi Vánocemi a Novým rokem 1977 své podpisy pod text Charty 77 připojilo 242 signatářů.

Během pronásledování se Havlovi ještě v jedné vedlejší ulici podařilo vhodit do poštovní schránky asi čtyřicet obálek s adresami signatářů. Poté ale vůz v Gymnazijní ulici zastavila auta StB a zbývajících asi 200 obálek se seznamem podpisů tajná bezpečnost zabavila. Disidenty odvezla k výslechu.

Pomníček připomíná automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského s...
Signatáři Charty 77 Ondřej Němec a Ludvík Hradilek (vpravo) si prohlížejí kopii...

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra ve čtvrtek v projevu řekl, že nebýt lidí, kteří stáli za Chartou 77 a podobnými iniciativami, které prosazovaly základní lidské svobody a občanská práva, nebyla by dnes svoboda tak samozřejmá. „Toto místo je toho důkazem, kdy v samém počátku vzniku Charty 77 se bezpečnostní složky komunistického Československa pokusily zmařit šíření Charty 77 mezi občany a zamezily i její distribuci směrem k Federálními shromáždění, kam byla především adresována,“ připomněl.

Evangelický farář a disident, který na jaře 1977 Chartu podepsal, Zdeněk Bárta dodal, že se Chartě podařilo něco zvláštního totiž, že svým textem spojila atomizované skupiny lidí: evangelíky, katolíky, osmašedesátníky i underground. Ten od státu nepožadoval nic jiného, než aby dodržoval vlastní pravidla, poznamenal. „A já si myslím, že tohle je tak geniální text, že je věčně platný dodnes,“ dodal.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...