Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pomníčky kolem silnic jsou nezákonné. Silničáři je tiše tolerují

Česko

  9:50
BRNO - V součtu by pomníčky kolem tuzemských silnic vydaly na dost velký hřbitov. Jsou nezákonné, ale také trpěné. A část silničářů pozůstalým podává ruku ke smíru.
Pomníčky podél silnic - ilustrační foto

Pomníčky podél silnic - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Stovky lidí nezapálily o víkendu dušičkové svíčky a nepoložily květiny na hřbitovech, ale do sousedství silnic. Pomníčky obětem nehod zářily o víkendu do noci. Poté, co se některé úřady pokusily jednat o odstranění připomínek tragédií jako o dopravních komplikacích, je důsledek opačný: existují první dohody, které památníčky alespoň zčásti legalizují. Oficiálně povolit je totiž většinou nelze.

K odvážnému kroku se odhodlali jihomoravští silničáři. Uzavírají s pozůstalými dohody. "Je to velice citlivá věc, místo smrti blízkého má až intimní rozměr," přiznává náměstek ředitele jihomoravské správy silnic Alois Vybíral.

Silničáři vědí, čí pomník je

Dohoda, kterou uzavírají, jim dává alespoň částečnou možnost mít na pomník vliv. "Víme, kdo bude jeho okolí uklízet, zavazuje se k tomu, takže nekomplikuje úklid silnice. A navíc můžeme ovlivnit například polohu a podobu," dodal. Fakticky se nejedná o legalizaci pomníčků, ale o smírné řešení. Silničáři například vědí, na koho se obracet v případě potíží.

Připomínky neštěstí

V ČR každý rok na silnicích zemře kolem tisíce lidí. Pomníčky připomínají jen část z nich. V některých státech, například v Austrálii či na jihu Evropy, jsou tradicí.

Jiné země, včetně některých částí USA, je ale budovat výslovně zakazují.

Kříže, desky a jiné připomínky na místě tragických nehod komplikují silničářům údržbu okolí silnic a ani odborníci se neshodují v tom, zda mohou být spíše varováním, či nežádoucím rozptýlením řidičů. Kamenné prvky navíc mohou v případě další nehody na témže místě ještě zhoršit její následky.

Ředitel zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek připomíná, že i proto preferují například umístění podobných prvků až za bezpečnostní svodidla. "Tak to platí například ve Chřibech na známé silnici pod Buchlovem," podotkl. Velké množství nehod zaznamenávají například i na "vsetínské" silnici číslo 57.

Posunout pomníčky dál od místa nehody upřednostňují i policisté. Nechtějí, aby se další obětí zpravidla hustého provozu stali i pozůstalí, kteří přijedou položit květiny třeba právě o Dušičkách. Muži zákona poukazují na typický příklad: pomník Alexandra Dubčeka u Humpolce. Politik ho nemá na místě tragické nehody na 88. kilometru D1, ale u blízkého odpočívadla.

Vzpomínkové akce u silnic

Právě lidé mířící k pomníčkům jsou totiž jedním z problémů. Nejen na Dušičky.

Nebezpečné silnice

Na českých silnicích v říjnu zemřelo 78 lidí, v září bylo smrtelných nehod o jednu méně. Bilance letošního října je oproti loňsku o něco příznivější, tehdy na silnicích zahynulo 97 lidí. Letos už při dopravních nehodách zahynulo 621 lidí.

"Motorkáři na vzpomínkové akce k pomníčkům jezdí, ale spíš než na Dušičky se tam vypravují okolo data, kdy se nehoda stala," popsal motocyklista Karel Singer. Že by jej kamenné desky třeba u silnice z Brna do Blanska rozptylovaly, nepřipouští. "Člověk si alespoň uvědomí, co se může stát," ocenil. "Každý člověk si chce připomenout, když mu někdo blbě umře," dodává.

Kdo je k pomníčkům smířlivý, jsou hasiči a majitelé lesů. Hasiči neevidují větší požár způsobený převrácenou svíčkou. A zástupci Lesů ČR se také nebojí ohrožení majetku, který spravují. "Podle vyhodnocení našeho bezpečnostního specialisty je případné riziko minimální," poznamenal mluvčí firmy Zbyněk Boublík.

Oběti silnic mají několik oficiálních pomníčků. Největší je na dálnici D1 u odpočívadla Pávov. Každý rok provozu dálnice od roku 1982 připomíná prostý kříž s počtem zabitých na dálnici.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!