Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pomoc Řihákova kraje: místo košťat úředníci vytopeným tajně vozili letáky

Josef Řihák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák | foto: MAFRA - František VlčekLidové noviny

PRAHA Úředníci Středočeského kraje se na pokyn hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) rozjeli do obcí postižených povodní. Místo košťat a hygienických pomůcek však starostům přivezli informační letáky. O celé akci měli navíc zakázáno mluvit pod pohrůžkou vyhazovu, a to nejen s novináři, ale i s krajskou tiskovou mluvčí. Starostové si stěžují, že taková akce je k ničemu a mluví o chaotické reakci úřadu na povodně.

Informace o víkendovém rozvozu přišla dvaceti úředníkům kraje ve čtvrtek večer. “Vybavili nás letáčky, které máme předat. Hasiči nás už předem varovali, že nebudeme úplně vítáni, protože čekají na jinou pomoc,“ popsal serveru Lidovky.cz jeden z úředníků, který si nepřál kvůli obavě o práci uvést jméno.

ČTĚTE TAKÉ:


Znění úkolu ho nepříjemně zaskočilo hlavně proto, že letáčky s kontakty na armádu, hasiče nebo krajský úřad starostové dostali elektronicky. “Čekali jsme, že vyfasujeme čistící prostředky nebo nářadí a budeme nějak užiteční. Když z toho vyplynul rozvoz letáčků, nepřišlo nám to úplně vhodné. Hasiči už toho měli taky dost a ještě s námi museli objíždět obce kvůli letáčkům,“ diví se úředník.

Výhružná SMS

Naštvala ho navíc výhružná esemeska od šéfky odboru investic Barbory Adamové. “Psala, že někdo z úřadu kontaktoval krajský tiskový odbor a je z toho průšvih a výhružka, že pokud tak učiníme opět, dostaneme hodinovou výpověď,“ popisuje zprávu, jejíž plné znění má server Lidovky.cz k dispozici. Kraj po dvacítce úředníků navíc požadoval, aby zpracovali podrobný report o rozsahu škod a pořídil fotodokumentaci.

Na první úkol bylo podle úředníka brzy, na druhý naopak pozdě. “Celé to byla ztráta času a peněz. Dělali jsme fotky z uklizených obcí, kudy se povodeň prohnala před týdnem,“ mluví o nesmyslných pokynech od vedení hejtmanství.

Leták? K ničemu

A přikyvují i někteří starostové. “Informační leták je mi k ničemu, protože jsme se stejně zařídili jinak. Nikomu tím neuškodili, ale nejsem si jist, že by pomohli,“ myslí si starosta Hořovic Ondřej Vaculík. “Pomoci“ z kraje nevyužili ani jinde. “Měl jsem nějaký humbuk ve schránce, přiznám se, že jsem na to ještě ani nekoukal,“ potvrdil starosta Liběchova Josef Ulman.

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)


Návštěva s letáky údajně velmi vytočila starostku Kouřimi Zuzanu Čihákovou, veřejně ale věc nechce komentovat. “Město Kouřim potřebuje pomoc od kraje a nebudu k tomu hovořit. Své jsem si řekla tam, kam to patřilo,“ reagovala jen.

Během povodně jsme o nich nevěděli

Letáková epizoda by byla víceméně úsměvná, kdyby nenahrávala tvrzení, že reakce Středočeského kraje byla chaotická a přišla pozdě.“Krizový štáb začal pracovat nejdříve v půli povodně a začal nás zahrnovat často protichůdnými příkazy, co máme dělat, a jak se máme chovat. Pomáhají nám, až když vyčíslujeme škody. Během povodně jsme o něm nevěděli,“ stěžuje si starosta Vaculík.

Reakce hejtmana Řiháka

V době povodní musím jakoukoliv dezinformaci směrem k veřejnosti zásadně odmítnout hned v zárodku. Obecně platí, že v době krizového řízení je jednotná a koordinovaná komunikace a informování veřejnosti nezbytností. Koneckonců, podobně se zachoval například ČHMÚ, který vydal pokyn zakazující podávat informace jednotlivým pracovníkům. Tudíž bych nespatřoval na tomto pokynu nic špatného. Za jediné podmínky: pokud by platilo, že jsem ho vydal.

Protože však tomu tak není, musím tyto informace popřít, aby nedocházelo k matení veřejnosti v mnohem důležitějších věcech v době, kdy se tisíce lidi potýkají s následky živelné katastrofy

Na vyčíslování škod podle něj kraj naopak až příliš spěchá, požadoval ho už v pondělí. “Jsem překvapen z rychlosti, jakou ho chtějí. Bylo to unáhlené, komise měly důležitější starosti,“ míní Vaculík. Postupu se diví i místostarosta Kralup na Vltavou a středočeský zastupitel Libor Lesák (ODS). “Nechápu, proč chtěli tak rychle vyčíslit škody, nejsme kouzelníci, abychom to tak rychle zvládli,“ diví se.

Za vysoce nestandardní považuje opoziční zastupitel i rozesílání výhružných SMS úředníkům šéfkou odboru investic. “Nevím, jaká práva na to paní Adamová má,“ upozorňuje. A postup kritizuje i zastupitel a hlava protiřihákovského křídla středočeské ČSSD Marcel Chládek. “Pokud takovou SMS zprávu skutečně poslali, považuji to za hrubé pochybení ředitele. Navíc obce by nyní potřebovaly efektivní pomoc, ne letáky,“ myslí si.

Středočeský kraj byl letošní povodní postižen nejvíce, jen škody na silnicích se šplhají k miliardě korun. Právě kvůli pomoci zatopeným středočeským obcím se Chládek s hejtmanem dostal do křížku. V neděli totiž bez Řihákova vědomí vyhlásil, že by na ni zastupitelstvo mělo dát 50 milionů korun, hejtman pak jednání zrušil. Sám kvůli napjatému rozpočtu navrhoval pomoc jen 10 milionů korun. Kraj by nakonec měl uvolnit 43 milionů korun, každý odbor má ušetřit procento z rozpočtu.

Povodňový leták

Povodňový leták

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...